Hobby je něco,čím se zabýváme ve volném čase pro svoje potěšení. Není to činnost pro výdělek, ale pro radost a a naplnění potřeby seberealizace. V často citované hierarchii lidských potřeb, kterou sestavil americký psycholog Abraham Harold Maslow (1908 – 1970) do podoby pyramidy, je místo potřeby seberealizace až na samém jejím vrcholu. Karel Čapek dokonce viděl v lidech, kteří nemají vůbec žádného koníčka, „zvláštní hříčku přírody“. Dnes víme, že význam nějakého soustavně pěstovaného zájmu pro psychické zdraví je neocenitelný. Přinášíme vám přehled deseti koníčků, o jejichž užitečnosti nemůže být pochyb.
1. Četba
Nejvíce zřejmá je prospěšnost nějakého koníčka u četby. Při správném výběru literatury se člověk nejenom baví , ale také si rozšiřuje slovní zásobu, tříbí vkus i mravy, získává přehled o řadě historických i soudobých událostí a znalosti z nejrůznějších oborů. Kniha může zavést do džungle mezilidských vztahů stejně jako do křehké duše romantického hrdiny. Četba trénuje paměť i koncentraci a obohacuje fantazii. Kniha dokáže pobavit, rozptýlit, zaujmout a učit. Pozitivně působí četba na oční svalstvo.
Výzkum prokázal, že pravidelná četba zbavuje stresu a podporuje kvalitní spánek.
2. Zahradničení
Máte-li kousek nějaké země, ve které se můžete rýt a vzdělávat ji, máte opravdu štěstí. Tenhle koníček přináší hodně užitku. Jste na čerstvém vzduchu, což je plus samo o sobě a fyzická zátěž spojená s prací na zahradě je dalším přínosem. Přímý dotek s přírodou odbourává stres, zbavuje pocitů úzkosti, zlepšuje schopnost soustředění a snižuje krevní tlak. Péče o rostliny a sledování jejich růstu aktivuje paměť a pozornost, myšlení a tvořivost, zlepšuje jemnou motoriku i celkovou svalovou sílu, stimuluje smysly a zvyšuje sebevědomí. Zahradničení snižuje hladinu kortizolu a riziko vzniku demence. Příjemným bonusem jsou čerstvé ovoce a zelenina i květiny vypěstované vlastníma rukama.
3. Meditace
Dá se pokládat meditace za koníčka? Myslíme, že pravidelně prováděná hluboká meditace je také svého druhu hobby. Stejně jako u jiného soustavného zájmu se jí postupně učíme, pronikáme do její hloubky a ona nám za to mnohé přináší. Ve východním pojetí je meditace hlubokým soustředěním, vědomým představováním si určitého jednoho objektu, tvaru, zvuku nebo barvy. Může trvat minutu i mnoho minut. Můžeme ji opakovat několikrát denně i jeden či dva dny vůbec vynechat. Koncentrujeme se na vnitřní obraz, který si po nějaký čas v každé meditaci vracíme. Ukládáme ho do své mysli, až se stane součástí našeho vnitřního myšlenkového světa. Meditací snížíme hladinu kortizolu a zvýšíme úroveň dopaminu, můžeme zlepšit stav své páteře, držení těla, celkovou koordinaci pohybů a jemnou motoriku. Meditace zklidňuje, podporuje emoční stabilitu a dlouhodobou i krátkodobou paměť.
4. Šachy
„Šachy zvyšují soustředění, trpělivost a odolnost. Kromě toho mohou zlepšit sociální přizpůsobivost a integraci, stejně jako pomáhají bojovat proti diskriminaci a snižují míru zločinnosti, a dokonce i bojují proti různým závislostem.“ Tato věta je součástí rezoluce Evropského parlamentu z března 2012.
Dodejme, že bez ohledu na věk šachy zvyšují koncentraci, trpělivost a vytrvalost, rozvíjejí kreativitu, intuici, paměť a zejména podporují schopnost analyzovat a vyvozovat závěry na základě obecných pravidel. Hráč je nucen k obtížným a flexibilním rozhodnutím, musí je umět přijmout pod tlakem času. Šachová hra vyžaduje a zároveň podporuje určitou kombinaci schopností. Kromě vzrušení a zábavy jsou tedy šachem velkým přínosem pro lidské myšlení i sociální vztahy.
5. Hra na klavír
Hra na tento královský nástroj uvolňuje celé tělo. Zpřesňuje koordinaci pohybů a zejména jemnou motoriku. Psychika se zklidňuje, vzrůstá schopnost koncentrace, posiluje se paměť. Prokázáno bylo, že hra na klavír příznivě ovlivňuje celkové IQ nejen o dětí, ale také u dospělých.
Moderní životní styl přímo vybízí k vyhledávání úniku v podobě ostrovů klidu, harmonie pohybů i mysli, přímého styku s krásou. To vše klavír nabízí. Pravidelným hraním podporujeme svoji hudebnost i psychické a fyzické zdraví. Vážný zájem o hru předpokládá také studium klavírní literatury v širších souvislostech, a obohacuje tak kulturní rozhled.
6. Tanec
Tanec nepřináší jenom potěšení, ať už ho provozujeme, nebo jenom sledujeme. Tanec aktivní je velkou fyzickou zátěží, která se hravě vyrovná mnoha druhům sportu. Vyžaduje pozornost a koncentraci, podporuje pružnost a sílu svalstva, celkovou ohebnost a obratnost. Zároveň poskytuje vysoké estetické zážitky, pocit splynutí s hudbou, s jejím rytmem, lyrikou i vášní. Také divák prožívá uspokojení a strhující vliv tance – ovšem bez fyzické zátěže a všech jejích plus.
Seriózní pěstování tanečního umění předpokládá rovněž některé znalosti, to znamená minimálně studium dobového rámce vzniku toho kterého tanečního stylu – rozšiřuje se tedy celkový rozhled tanečníka. Tanec uvolňuje stres a stimuluje vyplavování serotoninu. Fyzická zátěž je velkým přínosem celkového zdraví.
7. Kolektivní sporty
Týmové sporty poskytují skvělou možnost seznámení s novými lidmi a nalezení přátel. Velmi vhodný je pro začátečníky například volejbal.
Každý sportovní koníček je přínosem pro lidské zdraví. Fyzická zátěž zbavuje ztuhlosti i problémů s nadváhou, dodává pevnost a pružnost svalstvu, zvyšuje celkovou obratnost. Kolektivní hry vyžadují pozornost a soustředění, ale také týmového ducha, smysl pro fair play, obětavost a nasazení. Společný výkon také podporuje pocit kamarádské sounáležitosti.
Pravidelné hraní brání rozvoji depresí, stresu i pocitů osamělosti.
8. Bojová umění
Vyberme si pro příklad jedno z těch nejznámějších – karate. „Cíl umění karate nespočívá ve vítězství nebo v porážce, ale ve zdokonalování charakteru bojovníka“. Tato slova pronesl mistr tradičního karate Gičin Funakoši (1868-1957). Karate skutečně není jenom o velké fyzické síle, obratnosti, rychlosti, postřehu a energii. V japonském názvu tohoto sportu je slovo „dó“, což znamená „cesta“. Učení karate není tedy jen učením fyzickému výkonu, ale také cestou k morálním zásadám a životnímu postoji.
V nejednoduchém současném světě je pěstování bojového umění výhodou v obou smyslech. Jako prostředek obrany fyzické i mentální.
9. Studium jazyků
Také studium jazyků se může stát koníčkem. A to koníčkem velmi užitečným pro duševní zdraví i poznávání světa, koníčkem s mnoha praktickými příznivými dopady.
Odborníci se shodují, že právě studium jazyka je výbornou prevencí demence i Alzheimerovy choroby. Námaha vynaložená na studium mozek posiluje a zpomaluje jeho stárnutí. Zlepšuje celkovou paměť a také rozhodovací schopnosti. Narůstá schopnost koncentrace a rychlého přenášení pozornosti z úkolu na úkol.
Bonusy tohoto koníčka jsou značné: otevře se vám nový svět, zpřístupní řada kontaktů a informačních zdrojů. Může to znít zvláštně, ale obohatíte také svoji mateřštinu. A při každém pohovoru v novém zaměstnání získáte spoustu plusových bodů.
10. Pletení
Je vědecky doloženo, že při pletení se vyplavuje hormon štěstí dopamin. Pletení brání vzniku depresí a je pomocnou metodou kupříkladu při léčbě dívek a žen trpících anorexií. Proces pletení velmi uvolňuje psychiku. Pozitivní mentální dopady pletení využívá dnes řada zdravotnických zařízení a organizací – například australská společnost Neural Knitworks. Pletení propadla řada celebrit, mezi jiným i Russel Crow, který jím léčí své hněvivé záchvaty.
Pletení vyžaduje soustředění, paměť a pozornost, ukázněnou práci prstů a rukou. Při pletení vám myšlenky mohou pochodovat hlavou v jakémsi klidném průvodu, bez velkého vzrušení a vznětů. Soustředění na práci nebrání úvahám, ale tlumí vášně. Navíc vám pod rukama vzniká něco pěkného a užitečného, co můžete někomu darovat. Tvůrčí podíl této činnosti přináší velké uspokojení.
Koníčky jsou rozhodně kvalitnějším a přínosnějším trávením času než sledování donekonečna natahovaných seriálů o nereálném životě umělohmotných postav nebo hodiny trávené na síti sledováním chudičkého duševního světa, který lidé vystavují na odiv.
Mám jenom sama sebe. Přijmout se, milovat, hýčkat.
Michal Labkovský: vysoké sebevědomí potře všechno