Láska není to, co vídáme v kině. Nespočívá v romantických schůzkách a něžných polibcích za svitu luny. Šťastný vztah, to je práce, založená na vzájemné úctě a toleranci. I soulad je snadné narušit.
Přečtěte si náš seznam 20 skutečných zabijáků vztahu:
1. Snaha změnit jeden druhého
Ideální lidé neexistují. Nesmíme ovšem zaměňovat zvyky a charakterové rysy. Jsou věci, které v sobě člověk prostě nezmění, i kdyby mu je stokrát vytýkali. Proto nepleťte dohromady ponožky rozházené po bytě (zlozvyk) a popáté v sezóně ztracený deštník (roztržitost-charakterový rys).
2. Vztahy s rodiči
Je dobře, znáte-li se s rodiči vaší drahé polovice (a ona s vašimi). Ještě lepší je, když se spolu rodiče přátelí. Bohužel to ne vždycky takhle vyjde. Zeť se může potenciální tchýni zkrátka nezamlouvat a snacha zas nemusí imponovat případnému tchánovi. To by však nemělo ovlivnit vztah páru. Nesmíte připustit odsuzování své volby a pokud k němu dochází, netahejte svého partnera na rodinné obědy. Nic jiného než pokaženou náladu vám to nepřinese.
3. Mobily a spol.
Zvláštní, jak rychle se tyhle udělátory mohou z pomocníků změnit v nepřátele. Místo abychom cukrovali se svým drahouškem, vedeme nekonečné hovory, posíláme záplavy SMS nebo vysedáváme u Facebooku. Samozřejmě, že se vyskytnou situace, kdy je nějaký rychlý kontakt nezbytný, ale nic není důležitější, než blízký člověk.
4. „Aby bylo jasno…“
Nikdy, NIKDY si nevyjasňujte vztahy na veřejných místech! Uvádíte do rozpaků nejen svého partnera, ale i ostatní lidi kolem. A shazujete sami sebe. I kdyby se vám vařila krev a strašně se vám chtělo udělat si okamžitě jasno, tady, teď, hned, vydržte. Takové věci zásadně patří jen mezi vás dva a odbývat se mají v soukromí..
5. Hádky
K neshodám nutně dochází. Dříve nebo později narazí každá dvojice na citlivá místa. To je normální. Hádky patří do šťastného vztahu. Ovšem za jedné podmínky. Nesmíte překročit jistou mez. Nesmíte jeden druhého urážet, nesmíte svůj pocit křivdy stavět nad partnerův a nesmíte zapomenout, že každý spor se dá řešit kompromisem.
6. Mlčení
Číst vaše myšlenky nedokáže nikdo. Ani milující partner. Takže máte-li nějaký problém, mluvte o něm. Když se vám něco nelíbí, sdělte to partnerovi. Uražené mlčení je dětinská reakce. O věcech je třeba mluvit. Vyjádření emocí, ať už kladných nebo záporných, je zárukou psychického zdraví.
7. … a neodpustím!
Všichni se mýlíme. Každý dělá chyby, vy také. Naučte se odpouštět těm, které máte rádi. Nehýčkejte si v sobě pocity křivdy. Prospěje to vašemu vztahu a vnitřní napětí vám nepřivodí stres. Každý psycholog vám potvrdí, že když v sobě člověk drží pocit ublíženosti a zloby, má to negativní dopad na jeho zdraví.
8. Správný čas a správné místo
Posuzujte důležité otázky ve vhodnou chvíli a na vhodném místě. Probírat stěhování po náročném pracovním dnu opravdu nemá smysl. Jednoslabičné odpovědi a němé přitakávání neznamená, že vás partner nevnímá. Je jenom unavený a nemá sílu ani chuť na diskusi. Učte se najít správný čas i vhodné místo.
9. Finance
Každý vztah znamená, že nejenom dostáváte, ale také dáváte. Puntičkaření tu k ničemu není, zvláště pak, jde-li o peníze. Domluvte se na tom hlavním: jak povedete hospodaření, kdo bude platit účty, kdo bude hlídat rozpočet. Věty typu: „To kino o víkendu platíš ty, já jsem platil minule“ jsou zcela nepřípustné.
10. Komár a velbloud
Nikdo není dokonalý. Nevynesl smetí? Spálila vám při žehlení košili? Koupil jiný jogurt? Nezaplatila Internet? Věřte, že jsou to hlouposti. Nestojí to za pozornost, natož aby to vyvolávalo emoce. Nedělejte z komára velblouda. Radši se jděte projít. Můžete přitom vyhodit to smetí. Košili si koupíte jinou. A ten „nesprávný“ jogurt zkuste aspoň ochutnat, třeba objevíte něco nového. Na každý pád nemá smysl kazit si den nebo večer… raději zapalte svíčky a poseďte v kýčovité atmosféře romantického večera. Bez Internetu… Někdy to vztahu velmi prospěje.
11. Špionáž
Láska stojí na důvěře. Důvěřujte své polovici. Také ten, koho milujete, potřebuje svůj osobní prostor. Respektujte ho. Nečtěte mu SMS, neprohlížejte emaily, nehrabejte se mu v kapsách nebo v kabelce. To vše je velmi zraňující a vztah to poškozuje.
12. Žárlivost
Najdou se i tací, kteří mají žárlivost za příznak lásky. Jiní ji jednoznačně odsuzují jako důkaz egoismu a neúcty. Shakespeare mluvil o žárlivosti jako o zelenooké příšeře, která se vysmívá obětem, jež požírá. V každém případě trpí žárlivostí ve vztahu oba: jeden se užírá podezíravostí a druhého uráží nedůvěra. Jak tomu čelit? Buďte čestní. Nezavdávejte a nevyhledávejte důvody k žárlivosti. Žárlivost je důkazem nízkého sebevědomí. Někdy člověka zcela pohltí a bojovat s ní nemá smysl, žárlivci jeho podezření nic nevyvrátí. Vraťme se ke klasikovi: „Chraň se žárlivosti, můj pane…!“
13. Nikdy klid
Všimli jste si, že velmi často, když si lidé najdou partnera, se kterým jim to klape, začnou přibírat na váze? Harmonický a klidný vztah – skvělé. Ale nebuďte nikdy v klidu pokud jde o váš vzhled, o vaši upravenost, péči o sebe. Chcete snad, abyste přestali partnera přitahovat? Nemá ten nejbližší a milovaný právo být pyšný na to, jak pěkně vypadáte?
Pokud zpozorujete, že podobná situace nastává, kupte abonentku do posilovny – pro dva samozřejmě.
14. Srovnávání
Na své bývalé zapomeňte. To je minulost. Vaše přítomnost je vaše nová láska. A budete-li ji srovnávat s minulými partiemi, můžete celý vztah zbourat.
15. Stále spolu
«To je ideální pár – všechno dělají společně!» – když člověk něco podobného slyší, musí se bezděky sarkasticky ušklíbnout. Jak dlouho to těm dvěma asi vydrží? Člověk občas potřebuje být sám. Takže neusilujte o to, abyste každou minutu dne trávili se svým drahouškem. Někdy naopak platí, že čím méně času zbývá na vzájemný kontakt, tím cennější pro nás je. Stará moudrost říká: „Odloučení, jako vítr oheň, malou lásku hasí, velkou rozdmychává“.
16. Lež
Lež je jako voda – je schopná podemlít základy toho nejpevnějšího vztahu. Držet se tvrzení Dr. Hause, že „všichni lžou“ je jistě možné, ale ne pokud jde o milovaného člověka. Jak je to v Manon Lescaut? „Když se dva lidé zpronevěří, neuzdraví je žádný lék. A víckrát už si neuvěří. Tak milujte se vespolek!“
Buďte upřímní i v maličkostech. Když se vám polévka zdá málo slaná nebo se vám nelíbí darované šaty, poctivě to řekněte. A učte se také přijímat otevřeně vyslovenou pravdu z druhé strany.
17. Lhaní si do kapsy
Někdy vztah nefunguje nikoli proto, že bychom partnerovi lhali, ale protože nejsme dost upřímní sami k sobě. Je tohle opravdu ten člověk, s nímž se chci dočkat stáří? Chci se opravdu obětovat tomuto vztahu? Dokud si na tyhle otázky upřímně neodpovíte, dokud si nebudete zcela jisti, nebude váš vztah klapat. Lhát si do kapsy se nevyplácí.
18. Nejistota
Čím nižší je vaše sebevědomí, tím bezbrannější se cítí váš partner. Vaše komplexy vyvolávají otázky jako: Je to ten pravý (pravá)? Co mi vůbec může dát, když sám sebe tak nízko hodnotí?
Na druhou stranu nedovolte nikomu, aby si zvyšoval sebevědomí na váš úkor a vedl vás k přesvědčení, že bez něj jste úplná nula.
19. Cíle
Co bude dál? Kam nás náš vztah zavede? Měli byste přesně vědět, zda se vaše plány shodují s partnerovými. Možná vůbec nepočítá se sňatkem v nějaké blízké budoucnosti, zatímco vy už sníte o dětech…
Nijak se neostýchejte tyhle otázky nastolit a nebojte se také vztah včas přerušit, je-li jasné, že se neshodujete a vztah nemá perspektivu.
20. Láska jako něco daného
Většina lidí se shodne, že nemilujeme za něco, milujeme prostě jen tak… To je pravda. Ale i tahle mince má svou odvrácenou stranu – lásku nesmíme brát jako něco daného. Láska je darem osudu. Buďte člověku po svém boku vděčni za jeho cit!
Zdroj, Foto – Socha „Láska“ Burning Man 2015
10 tajemství ženy, kterou muži neopouštějí
„JÁ chci, aby ON …“, aneb jistý způsob, jak prožít život nadarmo