Psychologové tvrdí, že stejnou větu lze vyslovit s mnoha různými intonacemi. Lze ji všelijak upravit tak, že se pokaždé dosáhne jiného účinku. To platí i při komunikaci s dětmi.
Příkazové věty od rodičů jen stěží napomohou k tomu, aby dítě zareagovalo tak, jak se to od něho očekává. Nevhodné zacházení dokonce může vést až k tomu, že dítě bude reagovat právě opačně, než jak bychom si přáli a – co je horší – může u dětí vyvolat dokonce tvrdohlavé — až hysterické — chování. K tomu, abychom ke svému dítěti nalezli vhodný individuální přístup, nepotřebujeme mít žádné zvláštní pedagogické vzdělání ani schopnosti. Je tu několik «ohraných» vět, které se dají říci poněkud jinak a přitom dosáhnout mnohem příznivějších výsledků. Je to na první pohled velice jednoduché. Děti mají rády, když s nimi dospělí jednají jako se sobě rovnými. Ostatně my všichni potřebujeme jistou dávku lásky a porozumění. A nejlépe je do toho všeho vložit i něco humoru. Vezměte všechny tyto moudrosti na vědomí a podělte se o ně i s jinými rodiči!
Místo nudného: „Kolikrát ti to mám opakovat“ je na místě říci jakýmsi tajemným šepotem: „Raz-dva-tři, předávám tajnou informaci… Opakujte prosím, co jste slyšeli“.
Místo podrážděného „Jdi rychleji, jak dlouho na tebe mám čekat!“ je vhodnější např. zavelet: „Na start, pozor… pochodem v chod! Poklusem v klus!“
Na místo hrubého: „Ukliď po sobě!“ je lépe pronést jakoby zasněným hlasem: „Kdybys tak byl kouzelníkem a mohl vyčarovat pořádek na stole…“
Místo výhrůžného „Jez, jinak nedostaneš dezert“ nejspíše vhodně zapůsobí: „Poté, co zmizí tato malinká kotletka, přiletí k tobě něco velice dobrého“.
Místo mentorského: „Umyl sis ruce?“ můžeme navrhnout: „Uvidíme, zda voda, která poteče z tvých rukou, bude černá.“
Na místo zoufalého „Abych od tebe neslyšel žádné „Nechci““… je spíše dobré zvolat například: „Objevil se tu tvrdohlavec. Pojď ho chytit, ať nám tu nekazí náladu!“
Namísto rozčileného: „Buď zticha“ bude na vašeho potomka spíše platit: „Jdi a chvíli si hraj sám. A až bude na to čas, uspořádáme malou oslavu.“
Opravdu malé děti „zlobí“? 10 účinných alternativ nesmyslnému „trestání“.
Štěstí je, když ti rozumějí