Je tu jaro – tak proč tedy nepřinést jarní náladu do našeho každodenního života? V tuto dobu se hodí jako součást výzdoby bytu hezké detaily, jež příchodu této optimistické části roku nasvědčují. Může se to promítnout kupříkladu do prostření jídelního stolu. Totiž právě tam je příjemné místo, ve kterém se shromažďuje pozitivní energie. Právě zde totiž výrazně pociťujeme štěstí a radost ze života, kterou nám nadcházející sluneční dny přinášejí.
Jaro je synonymem lehkosti, vzdušnosti, romantiky, a probouzející se přírody. Objevují se nové a svěží květy, větve s pupeny a s mladými lístky. Pokud svůj stůl rádi zdobíte květinami, je to právě v tomto období velice vhodné. Pastelové tóny, elegance nejrůznějších dekorativních prvků – pro stůl v jarním interiéru budou tím pravým.
Nabízí se otázka, jakou barevnou škálu by bylo při utváření dekorace stolu vhodné zvolit. Je to zřejmě jedna z nejdůležitějších otázek, které v tu chvíli řešíme. Nevhodná barevná kombinace totiž může zapůsobit silně v neprospěch celkového dojmu, a to i tehdy, když máme např. hezký jídelní servis nebo nějaké nápadité ozdoby.
Pozornost byste měli věnovat odstínům, kterými nás přicházejí potěšit první jarní květiny: šeříkový, žlutý, růžový, světle oranžový a v neposlední řadě také bílá barva, bez které by bylo při utváření barevných kombinací velmi těžké se obejít. Velice pěkně vypadá kombinace barev bílé, fialové nebo šeříkové a žluté, růžové a bílé. A všechny tyto barvy velice dobře ladí se svěží zelenou barvou.
Barevnost květin by měla být v rovnováze s barevností nádobí a ubrusu. Pokud používáte ubrus i nádobí v bílé barvě, potom si můžete dovolit postavit na stůl květiny v pestrých a výrazných barvách. Pokud však používáte barevný ubrus i barevné nádobí, potom by květinová výzdoba měla být jednobarevná a jednoduchá.
Vzhledem k tomu, že se květiny stávají neodmyslitelným prvkem výzdoby stolu v jarním interiéru, je třeba věnovat pozornost jejich výběru i vlastnímu naaranžování. Mějte na mysli zásadu, že „méně je více“. Velká kytice se doporučuje pouze jedna, zatímco menších může být několik. Kytice by neměly být příliš velké. Při jejich aranžování je nutné respektovat základní pravidlo, že by neměly bránit v tom, aby ti, kdo sedí u stolu, na sebe navzájem viděli. Co do velikosti musí být květinová výzdoba také úměrná tomu, kolik dalších předmětů (nádobí apod.) je na stole umístěno. Větší váza nebo květináč se hodí tehdy, když stůl není příliš obložen. Řešíme také otázku, jaké vázy se nejlépe hodí. Nejlepší variantou jsou vázy z průhledného materiálu nebo takové, které barevně ladí s jídelním servisem. Zvolit nějakou výrazně barevnou vázu je v tomto případě riziko, neboť to může vést k barevné nerovnováze a ta může mít na celkový vzhled stolu výrazně negativní dopad.
Ubrus volíme raději z přírodních materiálů – bavlněný nebo lněný. Barvu ubrusu můžete zvolit podle vlastního uvážení. Platí však pravidlo, že čím je barva ubrusu výraznější, tím méně nápadné by mělo být použité nádobí. Ubrousky můžeme zvolit v barvě, která odpovídá barvě ubrusu, nebo mohou být prostě bílé. Jednobarevný ubrus je také možno oživit různobarevnými stuhami. Ty je možné k ubrusu buďto přišpendlit nebo několika stehy přišít.
Jaro v domě: myšlenky pro jarní interiér
Jarní interiér aneb vpouštíme slunce do domu