Nemá smysl hledat, která z příčin vzniku nepříjemného zápachu v koupelně má největší vliv. Nepříjemné «aroma», které vychází z kanalizace, mnohdy dokáže vyvést z míry i toho takového uživatele obydlí, který je maximálně loajální a tolerantní. Pravdou je, že s tímto nežádoucím aromatem je třeba bojovat rychle a účinně — a to nikoliv výhradně s pomocí osvěžovače vzduchu. Je třeba postupovat následovně: nejprve hledat příčinu, poté odstranit následky a v neposlední řadě pak provést taková opatření, aby se podobný zápach v budoucnu již v obydlí nevyskytoval.
Nepříjemné zápachy, které se v koupelně vyskytují, si často vysvětlujeme různými příčinami: stavem sifonu, tím, zda existuje izolace prostřednictvím «vodního uzávěru» a mnohdy je v takových případech předmětem pozornosti rovněž kvalita instalace takovéhoto zařízení, jako další příčina nepříjemného zápachu pak bývá uváděn mnohdy na první pohled nepozorovatelný únik vody, jenž způsobuje vlhkost a v neposlední řadě pak chyby při montáži kanalizačního systému.
Existuje mnoho metod a postupů, jak se vlhkosti a zatuchlin v koupelně zbavit. Především je třeba sejmout sifon a pročistit koleno nebo jej prostě propláchnout protékající vodou, přičemž se použijí běžně dostupné chemické prostředky určené pro čištění a odstraňování zápachu v domácnosti. Tyto úkony můžeme zvládnout sami……
Jednou týdně je vhodné ošetřit stěny a podlahu místnosti roztokem octa (dvě polévkové lžíce na jeden litr vody), do kterého se přidá několik kapek silice (s citronem, jasmínem nebo pomerančem). Některé hospodyňky používají pro tento účel zrnkovou kávu. Několik skleniček s kávovými zrny umístí na různých místech v koupelně. Obsah těchto skleniček je pak třeba vyměňovat vždy po 6-10 dnech.
Ti, kdo mají rádi příjemné vůně, velice ocení aromatické svíčky, aromalampy s různými silicemi a také vonné tyčinky. Nabídka těchto věcí na trhu je dostatečně široká a každý si tedy může vybrat aroma, které mu nejlépe vyhovuje. Mnohé hospodyňky s oblibou používají průmyslové osvěžovače vzduchu. Lékaři však upozorňují na to, že takovéto aerosoly mají negativní vliv na lidský organismus a mohou u lidí způsobit vznik četných druhů onemocnění.
Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit nepříjemného zápachu, je ovšem ventilace. Tím se zabezpečí přísun čerstvého vzduchu do místnosti. Je v místnosti nainstalován stropní ventilátor, je dobré používat jej vždy poté, co jsme místnost používali.
Vždy mějte na paměti, že koupelna není pouhým místem, kde každodenně provádíme hygienické úkony, nýbrž současně je to také jakési ukryté místo, kam se můžeme uchýlit před vnějším světem a po náročném dni načerpat nové síly.
Co dělat, když máme byt s malou předsíní?
Vynulování a generální úklid života