Prostření stolu neznamená pouze jeho přípravu před snídaní, obědem, večeří nebo prostě před posezením nad šálkem čaje. Je to svým způsobem umění, které do značné míry závisí na vkusu toho, kdo stůl prostírá a nikoliv pouze na jeho finančních možnostech.
Které estetické komponenty mají na celkovém vzhledu prostřeného stolu nejvýznamnější podíl? Je to především ubrus, jídelní ubrousky, příbory, nádobí a také květinová dekorace na stole. Významným aspektem je i harmoničnost stolu s celkovou barevnou koncepcí místnosti, ve které se nachází, s barevnou škálou a stylem vybavení této místnosti.
Krom toho souvisejí s prostíráním stolu tyto požadavky: prostírání musí odpovídat charakteru příležitosti, pro kterou je prostřen (např. svátky, oslava apod.), musí také odpovídat servírovanému menu a jednotlivé předměty tvořící součást prostírání musí být správně umístěny.
Existuje jisté pořadí jednotlivých kroků, díky kterému zvládneme poměrně rychle a správně rozestavět jednotlivé předměty na stole, jež slouží nejrůznějším účelům.
Nejprve se stůl pokryje ubrusem, který musí být bezpodmínečně vypraný a vyžehlený. Je žádoucí, aby kraje ubrusu rovnoměrně visely ze všech stran stolu – vždy zhruba 20-25 cm. Rohy ubrusu pak musí viset na úrovni noh stolu.
Poté se po stole rozestavějí talíře. Musí být dobře umyté a utřené do sucha, ale doporučuje se také je utěrkou vyleštit. Hluboký talíř je určen na hlavní jídlo. Dezertní talířky se kladou později, dle potřeby. Jídelní příbory jsou umístěny tak, aby při jejich používání nebylo možné se zmýlit. Nůž a vidlička leží vedle hlavního talíře a také jsou určeny k použití, když se z něho jí. Dezertní lžička leží za talířkem, přičemž držátko směřuje napravo. Pokud se podává víno, potom napravo za nožem stojí příslušná sklenice na bílé nebo červené víno. Pokud se podává nápojů několik (pivo, šťávy, voda), musí se pak ostatní sklenice postavit na stejné místo. Pro každý nápoj jsou připraveny určité předměty. Pokud se předpokládá, že se bude podávat pouze voda, potom se za každým talířem, buďto uprostřed nebo mírně napravo, připraví sklenice nebo pohár. Pro servírování alkoholických nápojů jsou určeny zvláštní sklenice, které se stavějí blízko vidličky nebo napravo od ní. Pokud jsou na stole umístěny všechny nádoby na pití, potom se tyto předměty staví ve dvou řadách. Vzdálenosti mezi nimi pak musí představovat nejméně 0,5-1 cm.
Na závěr je třeba podotknout, že k dokonalému vzhledu prostřeného stolu napomůže také jeho květinová výzdoba. Tyto rostliny musí být bezpodmínečně čisté, není možné, aby na stůl padaly z rostlin listy, okvětní lístky nebo pyl. Květiny je možné umístit na stůl v jakýchkoliv nízkých nádobách nebo ve vázách, které nejsou příliš vysoké. Kytice nesmějí zastiňovat lidi, kteří sedí u stolu ani podávaná jídla, ke kterým se pečlivě vybíraly jednotlivé prvky prostření stolu.
Jaro v domě: myšlenky pro jarní interiér
Jarní prostírání stolu