Výběr barevné škály pro použití při koncipování interiéru není úkol nikterak lehký. Navíc je tento úkol spojen s jistou mírou zodpovědnosti, neboť se zpravidla jedná o řešení dlouhodobějšího charakteru. Zvolená barevná škála v interiéru nás nesmí žádným způsobem rozrušovat či negativně působit na naši náladu. Naopak by nám měla pomoci znovu nalézt duševní harmonii, kterou jsme během dne ztratili. Na počátku složitého procesu, kterým výběr vhodné barevné škály pro interiér nepochybně je, stojí moment, kdy si ujasníme, co od budovaného interiéru vlastně očekáváme.
Nejvíce «žhavá» barva – je oranžová. A nejchladnější je naproti tomu barva modrá, kterou si mnohdy spojujeme se studenou vodou a s ledem. Pokud se přechází od modrých tónů přes tóny zelené a žluté, barvy se stávají teplejšími a «vysokou teplotu» pak mají barvy červená, bordó, hnědá a některé odstíny růžové a fialové. A potom se duha opět «vrací» zpět k tónům chladnějším. Ovšem «gradace», kterou jsme zde popsali, je vždy «podmíněná». Hranice mezi «studenými» a «teplými» odstíny nejsou totiž vždy jednoznačné a jasně postřehnutelné. Platí, že použití různých «chladných» a «teplých» barev může mít na celkový vzhled místnosti i na atmosféru, která zde bude panovat, podstatný vliv. Změna barevné konstelace pak může charakter interiéru podstatně změnit.
Například pokud potřebujeme opticky zvětšit prostor malého pokoje, pak je dobré používat nejen světlé barvy, nýbrž také chladné barevné tóny. A naopak, pokud máme místnost příliš prostornou a zdá se, že je prázdná, můžeme ji «zútulnit» použitím teplých barevných odstínů; ty pak mohou dodat interiéru optimistickou, «sluneční» náladu i tehdy, když místnost nemá dostatečné přirozené osvětlení a i během dne je třeba zde používat různých svítidel. I silně osvětlený prostor s velkými okny je možné «naladit» chladnějšími barevnými tony.
Obzvláště široká je škála barev používaných pro kuchyňské interiéry. Pokud sestavujete kuchyňský interiér a uvažujete o barevné konstelaci, pak je na místě vzít v potaz také to, že «šťavnaté» teplé barvy jako je oranžová, trávově zelená nebo žloutková – zvyšují chuť k jídlu a modrá a bílá barva naproti tomu působí , že člověk konzumuje potraviny v přiměřeném množství.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat vybavování ložnice. Zde je vhodné použít spíše chladnější barevné tóny, které dokáží odvést naši pozornost od mnohých nepříjemných aspektů života. Tyto barvy působí na to, aby se naše síly rychle obnovily. Zdá se přitom, jako kdyby nám předávaly svoje teplo a energii.
Barvy jednotlivých součástí vybavení obydlí si lidé zpravidla vybírají podle svého vkusu a preferencí a nikoliv podle módních trendů. Jakákoliv barevná kombinace v interiérech musí hezky vypadat, vybavení musí být pohodlné a kvalitní. V této souvislosti je na místě připomenout, že existují některé barevné kombinace, jež pro vybavení interiéru nejsou právě tím nejlepším řešením:
Kombinace černé a fialové barvy vytvářejí dojem stísněnosti prostoru, což může v některých případech působit až vznik depresivních stavů.
Depresivní stavy a melancholii může vyvolávat také hnědá barva.
Červené barevné plochy v interiéru dráždivě působí na nervovou soustavu a mohou přispět ke zvýšení krevního tlaku.
Šedá barva může do interiéru vnést sklíčenost, smutek a může také vyvolávat deprese.
Modrá barva vyvolává pocit chladu.
Pokud se chcete s novým interiérem vašeho obydlí sžít, vytvořit z něho součást své životní historie, pak bude na místě, když zde vytvoříte barevnou konstelaci odpovídající vašemu vkusu.
Jarní interiér aneb vpouštíme slunce do domu
Jak barva zdí v bytě působí na zdraví