Než se vydá po obchodech, musí se každá žena především nejprve domluvit se svým šatníkem. Trochu ho probrat a vyčistit. Část oblečení si po takové čistce ponechá, část musí jít pryč.
1. Magický úklid
Nechte si tmavě nebo jasně modré šaty a všechny takové, které vám sluší, bez ohledu na to, kolik jim je let. Ponechte si věci, které vám dobře sedí. Dejme tomu tulipánová sukně v této sezóně není zrovna hitem a nejspíš nebude ani v té příští – ale když si ji obléknete, každý vám složí poklonu. V tom případě ji mějte v šatníku bez ohledu na módní tendence a trendy.
Jsou-li součástí vašeho šatníku výrazné, dobře zapamatovatelné designové kousky, které vám krásně sedí, ale už jste měla jak ve firmě, tak na srazu s kamarádkami, dejte je stranou. Dejte jim jeden rok dovolené, pak je můžete znovu provětrat. Stejně tak ponechte ve výbavě malé černé – to je klasika, která nestárne.
Vyhoďte věci obnošené, takové, které už nemají tvar nebo jsou na nich žmolky. I kdyby to byly ty nejoblíbenější, zbavte se jich. Věci, které jsou vám těsnější, neschovávejte s myšlenkou, že do nich zase zhubnete. Neobelhávejte se. Až zhubnete, budete si přece chtít pořídit něco nového!
Nemůžete domů přinést nové věci, dokud se nezbavíte těch starých.
2. Zlaté pravidlo
Zlaté pravidlo zní: neodnášejte si z obchodu věc, kterou jste nevyzkoušela. Nedůvěřujte žádnému svému „to odhadnu“. Až doma zjistíte, že se vám věc nehodí, bude vám trapné nebo se vám nebude chtít jít zpátky a vracet ji.
Na nákupy vyrazte se seznamem, jako když jdete doplnit zásoby do lednice. Nesmí to být nějaký bleskově sestavený seznam, sepsat ho musíte když začne sezóna. Proveďte revizi šatníku, rozhodněte, co potřebujete, co by se mohlo hodit, co se vám líbí. Berte ohled na finance. Kupujte to, co opravdu potřebujete a použijete. Musíte se naučit rozlišit mezi pouhým „chtěním“ a potřebným nákupem.
3. Buďte kritická
Máte-li o koupi pochyby, držte se dalšího důležitého pravidla: „Vyzkoušet-dát stranou-rozhodnout se-koupit“. Pokud to dodržíte, budou vám v šatníku viset věci, které se vám líbí a k něčemu vám jsou.
Nebojte se při nákupu ptát sama sebe: „Kam v tom budu chodit?“, „Na co mi to bude?“, „K čemu to budu nosit?“, „Sluší mi to vůbec?“, atd. A odpovědi musejí být poctivé a přísné.
4. Víkendové nakupování není dobrá věc
Když je v obchodech míň lidí, dokážete si vyzkoušet více věcí a máte přece jen větší klid. A navíc v nepracovní dny bývají obchodech ti nejunavenější a nejneochotnější prodavači.
5. Oblečte se pohodlně
Na nákupy si vyberte pohodlný oděv i obuv. Vynechte mnohovrstevné oblečení, všelijaké šňůrky, řetízky a ozdůbky. Budete se xkrát svlékat a zase oblékat, buďte k sobě milosrdná. V botách na jehlových podpatcích se úmorná štrapáce po obchodech stává peklem.
6. Pozor na líčidlo
Na nákup oblečení se líčíme minimálně. Určitě v nás nevzbudí nadšení, jestliže si zkoušíme blůzu a zjistíme, že je zamazaná make-upem. Neriskujte tedy, že to podaří i vám. Až si po nákupech půjdete dát pizzu, můžete se rychle upravit na toaletě.
7. Střevíčky s sebou
Budete-li kupovat společenské šaty, rády je uvidíte doplněné společenským obutím. Případně pokud máte v úmyslu koupit kus oblečení k nějakým konkrétním botám, rovněž je dejte do tašky. Vyzkoušíte tak i vhodnost nebo nevhodnost kombinace a také délku.
Rada stylistky: s čím kombinovat tenisky
Jak chodí po nákupech zástupkyně jednotlivých znamení horoskopu