Existují jisté ustálené módní představy, jakési neměnné šablony, kterými se řídíme. Příčné pruhy rozšiřují, levné věci vypadají vždycky lacině, zdůraznit pas můžeme jenom tak, že utáhneme pásek co nejvíc… Nastává čas se těchto stereotypů zbavit.
Mýtus číslo 1: Spousta věcí vypadá dobře jenom na štíhlých a vysokých ženách.
Skutečnost: jestliže na vás nějaká věc nevypadá dobře, pak vám na devětadevadesát procent prostě nesedí nebo je pro vás nevhodná stylově. Tvrdit, že široké kalhoty, zkrácené topy nebo rovně střižené šaty vypadají dobře jen na dlouhých a hubených, je pouhé povrchní hodnocení. Jsme každá jiná. Vždycky je třeba věc vyzkoušet, uvědomit si, jak se v ní cítíme. Zní-li odpověď „dobře“, jděte do toho.
Mýtus číslo 2: Velké vzory jsou vhodné pro plnější postavu, drobné pro drobnou.
Skutečnost: vlastně platí totéž, co u mýtu číslo 1. Toto obecné tvrzení je nesmysl. Pěkný vzor je pěkný vzor a je jedno, jak je veliký. A nezáleží na tom, zda bude na oděvu velikosti 36 nebo 54. Totéž platí o vodorovných pruzích.
Mýtus číslo 3: Dostaneme to, za co jsme zaplatili.
Skutečnost: cena není důkazem kvality. Výrobci od vás berou peníze proto, že jste je ochotná zaplatit. Ve skutečnosti tedy pouze vy, váš vkus, vaše sympatie k oděvu rozhodnou o tom, za co peníze vydáte. Je třeba dobře pochopit rozdíl mezi tím, co vypadá lacině a co draze. Musíte se naučit rozpoznat materiál kvalitní od nekvalitního a zdařilý střih od nepovedeného. Šetřete svou peněženku.
Mýtus číslo 4: Nosit brýle není sexy.
Skutečnost: naprostý blábol. Brýle mohou nebo nemusejí být sexy, záleží na tom, jaké je chcete mít. Jako u každého jiného doplňku záleží na tom, jak je nosíte. Připomeňme příklad zpěvačky Nadi Urbánkové, která v sedmdesátých letech byla nejenom hvězdou divadla Semafor a velmi oblíbenou zpěvačkou, ale také velmi žádoucí, atraktivní a sexy ženou. Bylo to v době, kdy se na brýle skutečně ještě pohlíželo s despektem. Výběr na trhu byl žalostný. Čočky neexistovaly. Zpěvačka i za těchto okolností dokázala udělat z brýlí vysloveně módní záležitost a napodobovaly ji tisíce mladých žen a dívek.
Mýtus číslo 5: Za svatební šaty se nedoplatíte, jinak to nejde.
Skutečnost: jistě, je to významný den vyžadující zvláštní oblečení. Můžete tedy, ba dokonce musíte jednat tak, jak uznáte za vhodné. Počítejte však s tím, že svatební šaty jsou kusem oděvu, jehož koupí děláte daleko větší službu těm, kdo ho prodávají, než sobě samé.
Mýtus číslo 6: V centru outfitu musí být jediná výrazná věc.
Skutečnost: není to vůbec špatná myšlenka – využít jednoduché, neutrální detaily k vyvážení jednoho odvážného, výrazného kousku. Ale vyloženě se omezovat něčím jedním jediným není třeba. Musíte vyzkoušet a vidět, zda několik výraznějších věcí v outfitu se vhodně spojí v jediný celek, zda se nebudou „hádat“ a ubližovat vám, místo aby vám dodaly individualitu.
Mýtus číslo 7: Skutečně ženskou siluetu vytvoří pouze zdůraznění pasu.
Skutečnost: je pravda, že pásek nebo oblečení stažené v pase často zdůrazní ženskost tvarů. To však neznamená nutnost nosit něco obepínajícího nebo stahujícího, abychom tělu dodaly žádoucí formu přesýpacích hodin. Využít se dají různá barevná řešení vizuálně upravující tělesné tvary nebo pas zdůraznit zkráceným topem nebo kabátkem.
Mýtus číslo 8: Je lepší utrácet za klasiku nežli za módní trendy.
Skutečnost: nejlepší je vydávat peníze za věci, které se vám líbí a budete je s potěšením oblékat. Ostatně, některé klasické kousky, jako trenčkot, černé lodičky nebo „malé černé“ budou populární vždycky. To ovšem neznamená vydávat za ně závratné sumy a pak se nestačit divit, že i tak drahé věci se obnosí a je třeba pořídit je znovu.
Mýtus číslo 9: Vysoké podpatky jsou mnohem elegantnější než baleríny.
Skutečnost: zajděte do kteréhokoli obchodního centra a podívejte se do výloh obchodů s obuví. Vystaveny jsou desítky párů lodiček na vysokém podpatku. Tato skutečnost podporuje rozšířený mýtus o lodičkách na vysokém podpatku. Je fakt, že vysoký podpatek změní ženin zjev, změní její chůzi. Zamyslete se však, zda to, jak se žena nese, je pouze zásluha vysokého podpatku. Své držení těla, postavení ramen, napřímenost páteře a úhel brady můžete změnit nezávisle na výši podpatku. Dokážete to i v holínkách, dokážete to i bez bot…
Mýtus číslo 10: Holou kůži můžeme ukázat buď v horní nebo dolní polovině těla. Jinak to působí vulgárně.
Skutečnost: špatný vkus je velmi pružný pojem a nezávisí na tom, jaké procento nahého těla se někdo odhodlá vystavit na odiv. Jako příklad můžeme uvést Rihannu, která se na předávání cen CFDA Awards objevila v šatech odhalujících prakticky celé tělo. Přesto to byl oděv nejelegantnější a nejvybranější ze všech, které kdy oblékla a na oné ceremonii byl asi nejefektnější.
Rada stylistky: s čím kombinovat tenisky
Proč výrobky z džínového materiálu pouštějí barvu a co je vhodné dělat?