Není ani tak důležité, jakou čajovou konvici máte doma — zda elektrickou, smaltovanou nebo kovovou. Vzniku usazenin v této nádobě se prostě v žádném případě nevyhnete. Ani nákladné vodní filtry vás neuchrání. U elektrických čajových konvic způsobuje usazenina četné poruchy a na dně smaltovaných a kovových konvic pak vzniká vrstva tvořená kombinací usazenin a rzi.
Proč se usazenina vytváří
U běžných čajových konvic vzniká usazenina na jejich vnitřních stěnách a na dně, u elektrických konvic se pak objevuje v nahřívací části, která bezprostředně přichází do styku s vodou.
Usazenina se vytváří v důsledku přítomnosti solí obsažených ve vodě, kterou čerpáme z vodovodní sítě. A čím jich voda obsahuje více, tím se bude usazenina objevovat s větší intenzitou.
Jaké důsledky má vytváření usazenin
Ignorovat problém spojený s vytvářením usazeniny je velice nebezpečné. Tento nežádoucí jev může stát příčinou předčasného selhání funkcí elektrických konvic a také porušení stěn konvic «obyčejných». Navíc se jednotlivé částečky usazenin dostávají společně s vodou do našeho organismu, což je pro nás velice škodlivé.
Existuje několik způsobů, jak se usazenin v čajových konvicích zbavit. Mezi nejznámější z nich patří tyto:
1. u kovových konvic — čištění octem
Čištění octem představuje nejrychlejší a nejúčinnější způsob čištění nádobí, a navíc nemá negativní vliv na lidský organismus, a to díky tomu, že se zde nepoužívají chemické prostředky. Jedlý ocet rozřeďte vodou (100 ml octa na 1 litr vody), takto vytvořený roztok pak nalijte do nádoby, postavte na mírný oheň a počkejte, až se roztok v nádobě začne vařit. Pokud se nepodaří usazeninu zcela odstranit, je třeba konvici ponechat na ohni ještě zhruba po dobu 15 minut. Poté, co je konvice očištěna od usazeniny, je třeba ji dobře vymýt, čímž se odstraní všechny zbytky octa i usazených látek.
2. Čištění elektrické konvice z plastické hmoty — použijeme kyselinu citronovou
Na čištění elektrické konvice se ocet nedá použít, vynikajícím pomocníkem při jejím čištění je však kyselina citronová. Množství odpovídající 1-2 čajovým lžičkám rozředíme v 1 litru vody, tento roztok nalijeme do konvice a přivedeme do varu.
Bez ohledu na to, jaký způsob čištění konvice bude právě pro vás nejvhodnější, rozhodně nesmíte zapomenout konvici po skončení čištění pečlivě vymýt a pak v ní 1-2 krát uvést vodu do varu «naprázdno». Tím zabráníte tomu, aby se vám zbytky prostředku, který jste použili na čištění, dostaly do čaje.
Jak vyrobit v domácích podmínkách živou vodu
Domácí prostředky, které nám umožní zbavit se mravenců, kteří se k nám nastěhovali