Většina lidí tohoto šikovného pomocníka v domácnosti zná a často jej používá. Nicméně si hospodyňky i v současné době čas od času lámou hlavu nad tím, jaký druh nádobí je na ohřívání jídla v mikrovlnné troubě vhodné používat.
Je samozřejmě možné jít tou nejsnazší cestou a koupit si speciální vybavení, které je v mikrovlnné troubě možné použít. Aby mikrovlny mohly projít nádobím a začít působit na potraviny, musí se použít takové nádobí, které mikrovlny propouští; to znamená, že musí obsahovat kovové prvky, musí být odolné vůči vyšším teplotám musí být vyrobeno z nevodivých materiálů.
Nádobí vyrobené z materiálů jako je měď, mosaz, ocel nebo litina je lépe do mikrovlnné trouby vůbec nevkládat. Souvisí to také s tím, že kov brání tomu, aby mikrovlny pronikly k jídlu přes nádobí a proto se jídlo neohřívá. Mohou se také objevit jiskrové výboje a to je pro mikrovlnnou troubu velice nebezpečné. Pro použití v mikrovlnné troubě se nehodí nádobí vyrobené z porcelánu nebo ze skla, které je zdobené jakýmikoliv ornamenty. Tato zásada se týká zejména ornamentů vyvedených ve zlaté barvě. Pokud se týká matových barev, riziko spočívá v tom, že mohou obsahovat kovové částice a právě z tohoto důvodu se doporučuje nádobí s jakýmikoliv ornamenty do mikrovlnné trouby nevkládat vůbec. Velice choulostivé je také křišťálové sklo, neboť se při vysokých teplotách přeměňuje na hromadu drobných skleněných kousků. Navíc obsahuje stříbro, olovo a další kovy. Není také vhodné používat při ohřívání jídel v mikrovlnné troubě nádobí vyrobené z plastické hmoty nebo z lisovaného kartonu. Plastové nádobí totiž špatně snáší vysoké teploty. V některých případech je povoleno umístit do mikrovlnné trouby na krátkou dobu hliníkové nádobí. Přitom je však třeba dbát na to, aby okraje těchto nádob byly od stěn mikrovlnné trouby vzdálené alespoň 2 cm. Aby byl proces ohřívání jídla v mikrovlnné troubě bezpečnější, je vhodné ohřívat je ve skleněném nádobí.
Zakázáno je ohřívat v mikrovlnné troubě jídla, která jsou umístěna v těsně uzavřených nádobách – zakrytých poklicí nebo fólií. Pokud je třeba ohřát jídlo zakryté fólií, potom je třeba udělat v této fólii otvory, aby pára, jež se při ohřívání v nádobě uvolní, mohla unikat. Pokud tak neučiníme, je téměř jisté, že uvnitř mikrovlnné trouby dojde k explozi.
Mnozí z těch, kdo mikrovlnnou troubu používají, se diví, proč nelze pro ohřívání použít kartónové nebo papírové nádobí. Lisovaný papír totiž obvykle bývá pokryt voskem. A právě v důsledku toho se někdy při dlouhém ohřívání potraviny roztaví nebo jinak znehodnotí. Takovéto nádobí tudíž může být použito pouze při ohřívání potravin, které netrvá příliš dlouho.
Dříve než vložíme jídlo do nádoby se záměrem ohřát je v mikrovlnné troubě, musíme se ujistit, že tato nádoba je vyrobena z materiálu, který snese teplotu ve výši 140 stupňů. Je důležité, aby takováto nádoba neměla žádné závady a aby se po zahřátí nerozpadla.
Domácí prostředky, které nám umožní zbavit se mravenců, kteří se k nám nastěhovali
Dýchejte lépe: jak co nejlépe bojovat s prachem ve vaší domácnosti