Ačkoliv je denně používáme, mnohdy nevíme, z čeho je vyrobeno. Právě to je jeden z důvodu, proč zařadit mezi své koníčky domácí vaření mýdla. Mýdlo, které vlastnoručně vyrobíte, se může stát krásným a hlavně originálním dárkem k mnoha příležitostem. Mnozí z vás se jistě zajímají, jak vyrobit mýdlo v domácích podmínkách.
Tak tedy: nikdy jste mýdlo nevařili, rádi byste to vyzkoušeli a nevíte jak na to… Především musíte mít základní přísadu, jakýsi mýdlový základ. Lze jej koupit ve specializovaných «hobby» obchodech, ale také místo něho můžete použít obyčejné dětské mýdlo. Takové mýdlo navíc bývá mnohdy barevné a někdy i průzračné. Ti, kdo chtějí zkusit uvařit vlastní mýdlo a začínají «od nuly», si domácí výrobu mýdla ve svých představách spojují především se zajímavými formičkami na tvorbu mýdla.
Ty mohou mít tvar například srdíček, ptáků, delfínů a podobně. Pokud jste si dosud nestihli opatřit nějaké «profesionální» vybavení, pro začátek postačí, když použijete buďto dětské formičky používané na pískovištích nebo cukrářské (tj. silikonové) formy používané při výrobě různě tvarovaných druhů cukroví. Dále budete potřebovat náčiní pro vodní lázeň. Mohou to být např. 2 kastroly o různé velikosti průměru. Budou fungovat tak, že se do jednoho z nich (menšího) umístí mýdlová hmota a ten se poté vloží do většího kastrolu s vařící vodou. Tím sledujeme cíl, aby se mýdlo roztavilo a bylo tekuté.
Dále budete potřebovat nástroj pro rozmělnění mýdla, lžičku nebo dřevěnou vařečku, jejichž pomocí budete mýdlovou hmotu dle potřeby přemisťovat, rozprašovač s kapalinou obsahující líh, a také ubrousky apod., kterými odstraníte mýdlovou hmotu, pokud se dostane na nežádoucí místo.
A nyní k přísadám, které budete používat. Patrně budete chtít do mýdla přidat nějaký tuk, díky kterému pak bude mýdlo působit na změkčení pokožky a také tím může získat jistou charakteristickou vůni. Na místě je použít oleje — a to buďto základní nebo éterické. Ze základních olejů lze doporučit olej olivový, meruňkový, mandlový, kokosový apod. Výběr éterických olejů je poněkud širší; jako příklad lze uvést olej citrusový, levandulový a mnohé jiné.
Pokud jsme se rozhodli vyzkoušet vlastní výrobu, je třeba mýdlo nejprve nastrouhat na hrubém struhadle. Během této fáze je dobré se přesvědčit, zda v nastrouhané hmotě nezůstaly žádné tvrdé kousky. Když pak budete nastrouhané mýdlo přemisťovat do nádoby, ve které by se mělo tavit, je čas přidat olej, a to v množství od 0,5 čajové lžičky na 100 gramů mýdlového základu.
Aby výsledný produkt získal požadované aroma, je na místě přidat 5-7 kapek éterického oleje. Platí, že cokoliv do mýdlové směsi přidáte, je třeba ji následně důkladně promíchat. Formičku je třeba propláchnout kapalinou obsahující líh, čímž se zabezpečí, že hotové mýdlo bude možno z této formičky snadno vyjmout. Poté do formičky nalijte předchozím postupem získanou mýdlovou hmotu a pokud je to nutné, uhlaďte povrch pomocí lžičky. Formičku s mýdlem je pak na místě pokrýt listem papíru, aby se do tuhnoucí mýdlové hmoty nedostaly nežádoucí příměsi a částice. Nechte posléze chladnout po dobu 2-3 hodin.
Tak to byl v kostce základní postup při vaření «domácího» mýdla, který si na základě později získaných zkušeností můžete dále zdokonalovat.
Jak vytvořit v domě útulnou atmosféru
Jak vyrobit v domácích podmínkách živou vodu