V okamžiku, kdy vstupujeme do dospělosti, jsme vybaveni určitým souborem emocionálních vlastností. Není však nikde psáno, že toto «zavazadlo», které si s sebou do života přinášíme, nemůžeme přehodnotit. Je možné, že poté, co provedete jeho «revizi» a přehodnotíte je, usoudíte, že by bylo dobré zbavit se některých emocí, které k vám «neodmyslitelně» patří a které se u vás projevují mnohdy nikoliv ve správnou dobu a na správném místě.
Odhodlat se k tomuto kroku je naprostá nutnost zejména tehdy, když ono vaše pomyslné «zavazadlo» obsahuje převážně emoce negativní.
Veselá nálada — to je zázračný lék, který bychom měli užívat co nejčastěji. Negativní nálady způsobené různými starostmi, nerudnost, neklid — tyto negativní stránky lze přirovnat k jakési «rzi» života, kterou je třeba pravidelně čistit «olejem» veselosti a dobré nálady.
• První, co ráno spatříte… Copak asi leží v blízkosti vašeho lůžka a vy to vidíte bezprostředně po probuzení? Může to být špinavý hrnek na pití, štos časopisů a různých papírů, bižuterní kousky, které jste včera nestihla uklidit. A to není právě ideální. Lepší je, když se můžete bezprostředně po probuzení podívat na něco příjemnějšího: například fotografie lidí, které máte rádi, v malých rámečcích nebo květiny v malé zajímavé vázičce.
• Svůj den začněte myšlenkami na něco příjemného! Udělejte si pravidlo, že každý den ráno, když se probudíte, budete myslet na něco pozitivního. Každý z nás má dvě až tři pozitivní věci, na které by takto ráno po probuzení mohl pomyslet….
• Změňte některé své zvyky… Stalo se u vás pravidlem, že na snídani máte obložený chléb nebo jogurt? A proč nezkusit něco naprosto nového, třeba ovocný salát, koktejl nebo závin s kousky krůtího masa a manga?
• Dobrý je návrat k přírodě… Když se oblékáte nebo snídáte, pusťte si kazetu se záznamem zvuků, s nimiž se můžeme setkat v přírodě, jako je šumění deště a větru, zvuk mořského příboje nebo ptačí zpěv. To bude mít na vaši psychiku nesporně pozitivní vliv. Klasická hudba nebo jazz, pokud jej upřednostňujete, bude mít na vaši psychiku nepochybně pozitivnější dopad než například rozhlasové či televizní zprávy s informací o nájemné vraždě.
• «Ostrůvek». Na svém pracovišti najděte koutek, kam bude možné umístit příjemné a inspirativní předměty jako třeba obrázek, který namalovalo vaše dítě, fotografie z místa, kam se chystáte jet na dovolenou, obrázek záhonu a zahradního jezírka, které hodláte vybudovat u vás na chatě apod. Předměty vyznačující se větší mírou osobního charakteru pak můžete umístit do zásuvky u svého pracovního stolu: když vám pak někdy oko padne na první dopis, který vám psal váš manžel (tehdy ještě snoubenec) či stuhu z copu vaší dcerky, může vám to přinést silné pozitivní emoce.
• Malé tajemství. Najděte si místo, kde se dobře cítíte — může to být kavárna, obchod s knihami, případně náměstí a toto místo označte za «své». Na toto místo choďte pravidelně, například na cestě z práce. O tom, že tam chodíte, ale nikomu neříkejte.
• Něco pro sebe. Mezi nejosvědčenější způsoby, jak si zlepšit náladu, patří, když se projdeme po obchodech a koupíme si něco, co nám udělá radost. Zde je nutno podotknout, že pozitivní emoce, které u nás tento krok vyvolá, na hodnotě nákupu vůbec nezáleží. Může to být hudební nosič s vaší oblíbenou skladbou, pohár z barevného skla, pantofle, náušnice — klipsy ve výrazných barvách. Věcí, které mohou udělat radost, rozhodně není málo!
• Je to zdánlivá hloupost, ale je to příjemné… Bude dobré, když na bižuterní kousky a šperky, které nosíte každý den, najdete hezkou mramorovou krabičku nebo vázičku. Své milované drobnosti pak na toto místo ukládejte každý večer; druhý den ráno, až je tam opět najdete, z nich budete mít radost.
9 psychologických vlastností kouzelných lidí
8 způsobů odstranění stresu