V současnosti citelně roste zájem o vnější vzhled člověka, o jeho tělo a váhu. A tento zájem nás přijde opravdu draho. Přesto je ale v našich silách dostat se z této pasti s názvem «hon za ideálním tělem».
Klíčovou úlohu jak v regulaci metabolických procesů, tak při formování tvaru a váhy těla hrají geny. Geny určují, kolik tuku spálíme, kolik tuku můžeme uložit do zásoby a především kde se tyto tuky budou ukládat.
Hon za dokonalým tělem je jako klasická válka — prostě nás přijde draho co do emocí i fyzicky, nemluvě přitom o finančních nákladech. Většinu z nás tento hon ve výsledku pouze stresuje, vede k beznaději a pocitům neustálé prohry. Ale přesto to nevzdáváme, trápíme své tělo i optimismus a ani si nevšimneme, jak se v důsledku našeho postoje pohled na celý problém neustále mění.
Mnohé současné ženy pak bezmyšlenkovitě souhlasí s prezentovanou představou, že «krása a fyzická dokonalost jsou jen výsledek osobní snahy, a pokud někdo nedokáže tohoto cíle dosáhnout, je příčinou jeho nedostatečná snaha». Což je ale chybný závěr. Vede to jen k tomu, že se vrháme do ještě náročnějších pokusů a cvičení. Žijeme v epoše těla formovaného technologiemi, které může získat vytouženou podobu díky dietám a zásahům plastické chirurgie.
Jak se zdá, jsou lidé jediná zvířata, která odmítají jídlo, když cítí hlad, a vědomě se hladem trápí. Jindy odmítají potravu, jen aby nasytili svou duši – mnohá náboženství pracují s půstem jakožto s formou odčinění vlastních hříchů. V rámci nejmodernější podoby těchto rituálů se lidé postí a hladoví, procházejí nejrůznějšími očistnými a omlazovacími kůrami ve snaze nalézt «své lepší já».
Přiznat si existenci problému je první krok na cestě k jeho vyřešení. Je nutné pochopit hloubku i rozsah svých pocitů. Nikdo není ve své nespokojenosti s vlastním tělem osamocen — všechny ženy s ním v nějaké míře sdílejí tuto nespokojenost. Pokud budete ke svému tělu přistupovat s větší úctou, budete si jej i více vážit. Vše, co vaše tělo opravdu potřebuje, je mírné cvičení, zdravá výživa, smysly vnímané radosti a nějaké to uvolnění. To vše tělu dopřejte a ono se vám bohatě odmění. Ne každý si může dovolit drahé cetky nebo ošacení, ale každý může milovat své vlastní tělo a dovolit si drobné radosti — například vanu plnou teplé vody, půlhodinku nicnedělání, nový účes. Některé z vás až udiví, jak obtížné může být udělat něco příjemného pro sebe samotnou — ale už jen prostou péčí o své tělo se budete cítit mnohem lépe.
8 způsobů, jak si zlepšit náladu
Těžký krok nemehla nebo motýlí tanec: jak oblečení utváří náš život