Je pravdou, že každého z nás napadne byť jen jednou v životě, otázka o jeho smyslu. Není na tom nic udivujícího. Vždyť poté, co skončí období dospívání, člověk vstupuje do samostatného života, kde jej čekají úspěchy, ovšem leckdy i mnohá zklamání, radosti i smutek, obavy a také nečekané a neobvyklé situace, které je nucen řešit. Pro dospělého člověka je důležité, aby neměl žádné problémy s vlastním sebehodnocením.
Pokud zaznamenáte, že události všedních dní, vztahy s vašimi blízkými, nebo vnější vzhled vám nepřinášejí uspokojení, je to první signál, abyste se zamysleli sami nad sebou. Položte si otázku: «Je v mém životě všechno skutečně tak, jak si to představuji?» Velmi často vyjde totiž najevo, že na své pouti životem se až příliš často otáčíme, nasloucháme názorům starších lidí, kteří mívají na jisté věci své „nevyvratitelné“ názory, bereme ohledy na názory lidí v našem okolí a v našem podvědomí neustále panují obavy, že někde uděláme chybu. A výsledek je ten, že člověk de facto nežije svým vlastním životem. Začne mít negativní pocity ze sebe sama a může to dojít tak daleko, že nabude přesvědčení o tom, že za nic nestojí a že nikdy nemůže žádných solidních cílů dosáhnout. Mnozí lidé, které obdobné myšlenky pronásledují a kteří disponují dostatečnými prostředky, vyhledávají pomoc psychoterapeutů, navštěvují různé kursy zaměřené na osobní růst, v souvislosti s čímž vynakládají značné množství času, sil i peněz. Pokud vás ovšem něco takového začne pronásledovat, bude dobré, když se budete orientovat na takovou pomoc, kterou si můžete poskytnout sami. Mějte na paměti, že nikdo vám nedokáže pomoci tak, jak si můžete pomoci právě vy sami. Život je možné změnit k lepšímu pouze svým vlastním úsilím. A na situaci, ve které jste se ocitli, nemůže nikdo jiný zapůsobit v pozitivním směru výrazněji než vy. Snížené hodnocení sebe sama znamená nepochybně komplex. A komplexy každopádně zhoršují kvalitu našeho každodenního života. Brání nám při komunikaci s jinými lidmi a omezují naše možnosti navazovat nové známosti, omezují naše schopnosti pracovat i naši cílevědomost.
K překonání takových komplexů je třeba, abyste přestali mít negativní pocity, pokud učiníte nějaké rozhodnutí. Také se více usmívejte. Každý den věnujte chvíli malému cvičení. Ráno, když vstanete, jděte k zrcadlu, usmějte se sama na sebe a popřejte sama sobě hezký den. Pobavíte se tím, získáte lepší náladu a navíc vám to přinese energetický náboj, který je k tomu, abyste nadcházející den strávila v pohodě a tvůrčím způsobem, velice důležitý.
Nikdo nebude popírat, že z jakékoliv situace existuje východisko. Řešení mají i ty zdánlivě nejstrašnější problémy. Klíčovým faktorem je náš optimistický pohled na všechny záležitosti.
K tomuto názoru se mnozí mohou stavit odmítavě a považovat jej za jakýsi „sebeklam“. O sebeklam se však zde v žádném případě nejedná; ve skutečnosti to je správný a zdravý postoj k životu.
Jak mít sama sebe ráda – 10 věcí, které bychom se v této souvislosti měli naučit
Jak mít pod kontrolou sebe a své emoce