Dobře vypadat je možné v každém věku. Genetika a okolnosti nepochybně naši krásu ovlivňují, daleko důležitější však je v této otázce naše každodenní konání, které nám může pomoci uchovat si zdraví i vnitřní rozpoložení.
Každý věk má svoji krásu. Dosáhneme ho jednou a vícekrát se nebude opakovat. Není třeba snažit se v pětatřiceti vypadat na dvacet a podstupovat aplikaci výplní a plastiku z jiných než zdravotních důvodů. Snahy obelstít čas stejně nemají šanci na úspěch. V každém věku může žena vypadat mladě, energicky a pozitivně, působit laskavě a šťastně, pokud se i ve svém nitru tak cítí. Přijmout sama sebe a svoji přirozenou krásu je to nejdražší, co může sama sobě darovat.
Krása zahrnuje tři faktory: první je základní úroveň, tedy to, co nám bylo dáno geneticky. To představuje zhruba polovinu vašich zdrojů. Druhou částí jsou podmínky, ve kterých žijete. A konečně třetí složku představuje vaše konání.
Co je důležitější – podmínky, anebo vaše konání? Místo, kde žijeme, to, co je kolem nás, nepochybně působí na naše mládí a krásu, daleko větší důležitost však v této otázce má každodenní jednání, které formuje zhruba 40 procent naší krásy a pomáhá nám uchovat si zdraví, vylepšovat svůj vzhled i vnitřní rozpoložení.
Co můžete každý den ve prospěch svojí krásy udělat?
Zdravý životní způsob: výživa bezprostředně ovlivňuje stav vaší pokožky a vlasů. Je třeba pohlídat si, abyste z jídla získávala všechny potřebné živiny. Zaměřte se tedy na takovou stravu, která nevznikala v továrně, ale na poli, na louce, na zahradě. Odlehčovací dny. Spánek. Jeho kvalita a množství prokazatelně působí na to, jak vypadáme, jak se cítíme a jaká je úroveň naší energie. Pohyb. Nejenom sport, ale jakákoli aktivita. Tanec, chůze, ale i obyčejný rychlý úklid při rytmické hudbě, aby krev obíhala a dodávala dostatečné množství kyslíku a živin ke všem orgánům.
To, jak vypadáme, závisí velmi silně na tom, jak o tom smýšlíme. Říká se, že v první půli života vypovídá náš obličej o tom, s čím jsme se narodili, v té druhé o tom, co jsme si zasloužili. Takže jde v první řadě o vnitřní nastavení. Pesimistický vzhled vyjadřující bezmoc a nevíru v zítřek ovlivní i to, co si neseme do příštího dne. Optimismus se dá naučit! Existuje celý soubor technik a cviků, které tomu napomáhají. Nejjednodušší z nich je úsměv. Čím častěji se usmíváme, tím lépe se cítíme. Usmějte se na svět a svět se usměje na vás. Každé ráno, když se na sebe díváte do zrcadla, věnujte si úsměv, i když se vám zrovna nechce a není k tomu žádný zvláštní důvod. Výbornou pomůckou je rovněž oblíbená věta Scarlett O´Harové: „Tohle si rozmyslím zítra.“ Nedržte se negativních myšlenek, zvláště pak večer před spaním.
Láska k sobě. Často používaný výraz, ale poctivě si přiznejte – jak moc se máte ráda? Pokud se doopravdy máte ráda, určitě si každý den najdete čas na péči o sebe. A tento čas posiluje váš vědomý přístup k sobě: jíte kvalitní potraviny, umíte si vytýčit hranice, bránit se negativitě a zamezit nesmyslnému plýtvání časem. Život je hledání rovnováhy mezi svými vnitřními potřebami, vnějším světem a sociálními potřebami. Vědomí své vlastní ceny nám pomáhá této rovnováhy dosáhnout a vypadat dobře v kterýkoli čas.
Rozumět sama sobě a umět se přijmout. Přijmout všechny své vlastnosti, slabosti, i zvláštnosti. Každá z nás je jedinečná. Nemusíte si dávat budíka na šestou, pokud žijete podle cirkadiánního rytmu „sovy“. Můžete zkusit to udělat, zaexperimentovat a naslouchat přitom sama sobě. Teprve pak se doopravdy rozhodněte, zda nějaké změny potřebujete. Porozumět sama sobě stojí za každou investici! K porozumění sobě samotné můžete dojít cestou práce s koučem, sebeanalýzou nebo zkoumáním sebe sama s pomocí knih. Poznání vám přinese duševní klid a rovnováhu, přestanete popírat sama sebe a na základě tohoto stavu se dokážete zlepšovat a rozvíjet.
Pozitivní emoce a malé životní radosti. V dospělém životě žena stále hledá sama sebe, zabývá se seberealizací, věnuje se dětem i kariéře. Zapomíná na to, že v životě jsou také hry, dětinské zábavy a malé radosti, naše emocionální potrava z hormonů štěstí – endorfinu, serotoninu, dopaminu a oxytocinu. Většina malých radostí je zadarmo nebo stojí jen málo peněz – proběhnout se bosa po trávě nebo písku, počkat si na svítání nebo západ slunce, najít pěkné místo a pobýt chvíli v tichu sama se sebou, poslechnout hudbu, tančit, hrát si s dětmi nebo se psem, dívat se s partnerem na film atd. Vytvořte si svůj osobní seznam padesáti malých radostí a až budete mít pocit, že se vám hormonů štěstí nedostává (a získávat byste je měla každý den!), začněte si je plánovat, dávejte si třeba upomínku do mobilu. Do seznamu malých radostí však nezařazujte jídlo, alkohol nebo jiné ne moc prospěšné věci, anebo se tímto způsobem rozmazlujte maximálně jednou dvakrát týdně. Život nebude nudný, budete-li si své malé radosti plánovat. Naopak, když si je plánujeme, máme už radost a určitě se o ně neošidíme. Můžeme se na ně těšit. Poskytuje nám to možnost zbavit se neklidu, přestat se užírat a být se sebou nespokojená. Nenechte se odradit, jestli vám všechno hned nevyjde. Vědět, uvědomit si, to už je půlka cesty. Teď jenom zbývá napřít své úsilí tím správným směrem.
Lidia Čmel
Jak se zbavit tmavých kruhů pod očima
Jak spaní napomáhá kráse a zdraví