Často se setkávám s dotazem, proč přes zavedení nového stravovacího režimu, tréninky, každodenní běh a mnoho jiného úsilí váha buď nejeví tendenci se změnit, nebo její úbytek není úměrný vynaložené námaze a omezeným kaloriím. Proč to tak je? Nabízím vám 10 možných vysvětlení.
Pokud jste jednou z těch vůlí naplněných osobností, která dokáže nejenom dlouho promýšlet plán hubnutí, ale také přistoupit k jeho realizaci, pak vám blahopřeji. Jste na správné cestě. Jenomže jedna věc je se rozhodnout a dokonce začít plán naplňovat, a druhá věc jsou výsledky.
Někdy přes veškeré úsilí váha prostě jako když zamrzne. Snažím se v článku vysvětlit, proč se to stává.
Příčina 1: začali jste více jíst
Ale ano, opravdu. Nedivte se. Je to poněkud šokující, avšak lidé, kteří přejdou na zdravou výživu, často skutečně začínají víc jíst. Teď přece mají čisté svědomí!
Za prvé se vytrácí ostražitost – jíme přece zdravou stravu! Před hamburgrem a hranolky dáváme přednost salátu z divoké rýže s kokosovým mlékem, kuřecím masíčkem bez kůže a zeleninou. Tak jaký problém? Problém spočívá v porcích. Jídlo je zdravé, lehké, takže si podvědomě povolíme větší porce. Jenomže i zdravá strava má své kalorie. Vzpomeňte si na to, až se budete natahovat pro přídavek.
Rada: počkejte po tom, co sníte přiměřenou porci, 10-15 minut. Pokud se pocit sytosti nedostaví, přidejte si ještě trošku – akcentujte při tom zeleninu a rýži s kuřetem odsuňte na druhou kolej.
Za druhé, sportovní aktivity, které proces hubnutí velmi často doprovázejí, přirozeně zvětšují chuť k jídlu. Výjimkou je snad pouze běh. Ten totiž stabilizuje krevní cukr, takže chuť k jídlu po běhu spíše klesá. Avšak po silových cvičeních často nastupuje pocit: „Teď bych snad snědl slona!“
Rada: Střídejte silová cvičení s kardio cvičeními a nezapomínejte přitom jíst. Nějakou dobu před nimi, abyste neumírali hlady po nich.
Příčina 2: jste ve stresu
Je to podivné, ale je to takový uzavřený kruh. Jakmile omezíte obvyklé porce, organismus se nastraží a vyčkává, aby spustil mechanismus obrany před stresem. Mnoho lidí nejen že omezí kalorickou hodnotu stravy, ale ještě si k tomu přidávají intenzivní cvičení. V prvních týdnech i měsících to může vést k rychlým výsledkům, ale pak mnozí narazí na to, že váha prostě zamrzá nebo dokonce začíná růst.
Rada : Zaveďte si dny, kdy nebudete dodržovat dietu, ani nebudete cvičit. 1-2krát do týdne se rozmazlujte něčím, co je moooc dobré, i když vlastně zakázané.
Krom toho vám radím až do omrzení doporučované meditace, jógu a teplé koupele k celkovému uvolnění. Ano, vím, že to není vůbec originální, ale jsou to skutečně výtečné protistresové metody.
Jsou-li příčiny vašeho stresu uloženy hlouběji (neoblíbená práce, rodinná krize, osobní krize, finanční starosti…), pak dokud je nevyřešíte, žádná koupel vám nepomůže. V takovém případě vám musím doporučit dát nejprve do pořádku ten hlavní stresující faktor. Pak se teprve zabývejte tím, jak dát do pořádku svou linii.
Na rovinu. Pokud máte zato, že když zhubnete 10, 20 nebo 30 kilo, najdete práci svých snů nebo se konečně vdáte, musím vás zklamat. Takhle to nefunguje. Je to přesně naopak.
Příčinа 3: příliš silně si přejete zhubnout
Opět to bude znít divně, uznávám. Ale když je vaše přání něčeho dosáhnout příliš silné, spouštíte opět už zmíněný protistresový mechanismus. A dál už všechno běží tak, jak je popsáno výše…
Rada: změňte nutkavou touhu po zhubnutí v obyčené přání.
Příčina 4: málo spíte
Jakýkoli poradce přes fitness nebo výživu vám potvrdí, že pokud málo spíte, pak veškeré vaše zuřivé úsilí shodit nenáviděná kila navíc může být marné. Za prvé, opět je tu stres. Za druhé, jestliže se dostatečně nevyspíte, zvyšuje se chuť k jídlu a sníte víc, než byste měli. Přitom vás to láká právě k tomu, co je zakázáno: k tučnému a sladkému. Za třetí, pozornost a síla vůle slábnou. Proto pro vás bude nejenom těžší odolat kousku moučníku ve firemní jídelně, ale je také pravděpodobnější, že zrušíte plánovaná cvičení. A když vyvinete skutečně titánské úsilí a přece jenom cvičit půjdete, nevložíte se do toho plnou silou…
Rada: spěte!
Příčinа 5: váš organismus je zaplaven škodlivými látkami
Což u většiny moderních lidí není nic udivujícího. Časté návštěvy kadeřníka, široké používání kosmetiky, jídlo s řadou chemických přísad, sladké, všelijak ochucované limonády, vzduch plný splodin, kouření… To všechno se hromadí v našem těle.
A co na to tělo? Tělo reaguje zvýšením hmotnosti! Když vás štípne komár, místo vpichu naběhne. Totéž se děje s vaším tělem, ovšem ve větším měřítku. Tělo se snaží zvýšením hmotnosti snížit koncentraci škodlivin.
Rada: Minimalizujte vliv škodlivých látek na svoje tělo. Zařaďte pravidelnou detoxikaci.
Příčinа 6: pijete málo čisté vody
Dehydratovaný organismus nedokáže z těla odvádět škodliviny (viz: škodlivé látky a toxiny) v potřebném objemu. Pokud je škodlivinami zaplaven, váha se zvýší, jak je popsáno výše.
Rada: Pijte minimálně 2 litry čisté vody nebo bylinkového čaje bez kofeinu denně.
Příčinа 7: inzulinová rezistence
Jde o předstadium diabetu druhého typu, kdy glukóza neproniká do buněk, protože ty se staly inzulinorezistentními (nejsou schopny inzulin vstřebat).
Jednoduše řečeno, inzulin je tím klíčem, který otevírá glukóze přístup do buňky. Jestliže však buňka nedokáže inzulin vstřebat, glukóza místo aby dodala energii buňce, dál koluje v krvi. A veškerá energie z ní, která se nemohla uložit v buňkách, se ukládá ve formě tělesného tuku! Proto lidé, kteří trpí inzulinovou rezistencí, přibírají na váze, i když třeba opravdu velmi málo jedí.
Inzulinová rezistence může být rovněž odpovědí organismu na stres. Takže se v práci radši moc nestresujte.
Další příznaky inzulinové rezistence:
- Stálá únava.
- Věčná chuť k jídlu.
- Nepřekonatelné nutkání ke sladkostem.
- Narušení menstruačního cyklu.
- Nemožnost otěhotnění přirozenou cestou.
- Jestliže je pauza mezi jídly delší než 3-4 hodiny, může se vám točit hlava, nastupují třes a chvění, špatně se cítíte, jste podrážděni.
Rada: dodržujte dietu a veďte způsob života zaměřený na odstranění inzulinové rezistence. Snižte spotřebu omega-6 kyselin (slunečnicový olej) a zvyšte spotřebu omega-3 kyselin (olivový olej, rybí tuk), snažte se do stravy zařazovat co nejvíce potravin s nízkým glykemickým indexem.
Příčinа 8: jíte příliš často
Otázka „kolikrát denně je nejlepší jíst?“ je všeobecně a stále posuzována. Vím, že mnozí fitnessoví poradci doporučují jíst 5-6krát denně. Má to ovšem háček! Prostě tak sníte víc. Vždycky je pro nás těžké zastavit se po doporučených 100 kcal. Chuť, jak známo, s jídlem roste. Oběd určitě nevynecháváte a sem tam něco zakousnout taky nezapomenete. Celkově však za den tímhle způsobem sníte víc, než máte.
Rada: Jezte pětkrát denně, ale opravdu maličké porce. Jestli se vám nedaří dosáhnout výsledku, přejděte na 3 jídla za den.
Příčinа 9: nemáte potřebnou motivaci
Motivace typu „abych se vešla do oblíbených šatů“ nebo „aby se člověk sám sobě líbil“ nejsou vhodné. Bude to určitě málo k tomu, abyste den po dni dokázali odmítat to fantastické pečivo, které vám nabízejí kolegové ve firmě. Zvítězí pečivo a pocit kolektivu. Konec konců, co pro vás znamená víc? Být ta tyčka v nových šatech velikosti XS, nebo plnoštíhlá duše kolektivu?
Někdy však příčina nespočívá jenom v dostatečné motivaci. Často je v hloubi vašeho podvědomí schována skutečná antimotivace.
Co mám na mysli? Uvedu příklad.
Nedávno ke mě na konzultaci přišla žena – bylo jí přes 40. Velmi si přála zhubnout! Měřila 155 cm a vážila přes 100 kilo. Co všechno jen za posledních 15 let nevyzkoušela! Nic jí nepomohlo, nebo to pomohlo jen nakrátko. Maximum, které se jí kdy podařilo shodit, bylo 9 kg.
Tak jsem jí připravila stravovací program, ona ho dodržovala a začala hubnout. Ale když jsme se setkaly na další konzultaci a viděla jsem výsledky, naše mínění se rozcházela.
Ona zářila štěstím a já jsem byla tak mizerným výsledkem znechucena. 3Kg za měsíc!
Nejprve jsem nedokázala pochopit, v čem je problém. Vždyť jiná žena se stejným stravovacím režimem zhubla za půldruhého měsíce 8 kilo! Přičemž nepotřebovala shodit 40, ale deset…
Začaly jsme pátrat v historii její „nemoci“. A vyšlo najevo, že hubnutí bylo pro mou klientku celé ty roky tím nejlepším přítelem. Nechtěla výsledek. Důležitý pro ni byl sám proces! Návštěvy specialistů, kontakty s lidmi s podobným problémem, nové stravovací programy, jiná výživa. Zkrátka, jejím CÍLEM nebylo zhubnutí. Všimněte si: cílem jejího života nebylo snížení váhy, ale sám ten PROCES.
Teprve když jsme si tohle ujasnily a ona si zvolila novou realitu a přestala se bát života bez věčného procesu hubnutí, začala docela rychle opravdu ztrácet na váze. Přitom jsme stravovací program nijak nezměnily.
Rada: kromě seznamu „proč chci zhubnout“ si sestavte seznam „proč se mi má nynější váha líbí“. Napište tam všechno, co vás napadne. Od oblíbeného „můžu sníst dortů kolik chci“ až po manipulaci rodinnými příslušníky (jsem utahaná, celý den jsem byla na nohou…). Buďte k sobě poctiví, ten seznam je pouze pro vás.
Příčinа 10: už nemáte kam hubnout!
Ale ano! Všechno má své meze. Jestliže Angelina Jolie váží při 170cm padesát kilo (jde o pouhý odhad), pak to neznamená, že vy musíte mít ty samé parametry. Často se na mě obracejí lidé, kteří chtějí zhubnout, ale já je musím odmítnout. Dívám se na jejich výšku a váhu a je mi jasné, že by spíš měli přibrat. Body mass index zatím nikdo nezrušil.
Rada: Spočítejte si svůj tělesný váhový index a pokud vám vyjde „hmotnostní podstav“, dejte už svému utrápenému organismu pokoj a konečně něco snězte!
Buďte hodně zdraví!
Co se změní, když přestanete jíst cukr
Jak zhubnout v pase a narovnat záda?
Jak jsem shodil 100 kilo bez diety