Máte spálenou pokožku a nevíte, co dělat? V tomto pojednání se vám pokusíme vysvětlit, jakou kosmetiku a jaké «lidové» prostředky je vhodné použít, aby se spálená místa na pokožce co nejdříve dostala do dobrého stavu.
První pomoc poté, co jste dorazili z pláže
Bude dobré, když si pro začátek zapamatujete, že jakékoliv opalování znamená pro pokožku zátěž. A proto, i když jsme se nespálili, je dobré poté, co jsme přišli ze solária nebo z pláže, pokožku ochladit pod sprchou a ošetřit speciálním prostředkem určeným pro ošetření pokožky po opalování. Takovéto prostředky mají četné výhody. Nejen že se díky nim opálení stává trvanlivějším, ale působí také zklidnění pokožky a dodávají jí nezbytné aktivní látky.
Pokud takovýto vhodný prostředek nemáme k dispozici, bude dobré použít jakýkoliv hydratační prostředek určený pro péči o pokožku. Nejlepší účinky mají přípravky s obsahem aloe vera.
Kosmetika vážnější případy spálení pokožky
Pokud máte pocit, že spálení, které jste utrpěli — lhostejno zda na slunci nebo v soláriu — je poněkud vážnější, je dobré místo krémů použít k ošetření pokožky účinnější léčebné prostředky, především takové, které obsahují dexpanthenol. Ty totiž mají na spálená místa výrazně hojivé účinky. Když si vybíráte přípravek na ošetření spáleného místa ve spreji, je třeba věnovat pozornost zejména složení tohoto přípravku, dále tomu, ve které zemi byl vyroben a v neposlední řadě i jeho obalu.
Jaké lidové prostředky je dobré použít na ošetření spálené pokožky
• Pokud nemáme k dispozici vhodné kosmetické přípravky, mohou nám při ošetření spálené pokožky dobře posloužit prostředky přírodní. Například jemně nastrouhaná okurka nebo brambor. Není třeba je smíchávat; vhodné je vzít kteroukoliv z těchto plodin a hmotu vzniklou jejím nastrouháním v silné vrstvě nanést na spálená místa na pokožce.
• Velmi dobře se pro tyto účely osvědčil čaj. Uvaříme černý čaj, necháme jej vychladnout a namočíme v něm kousek tenké látky, který pak přiložíme na postižené místo. Obklad je třeba vyměnit vždy poté, co vyschnul.
• Abychom se v klidu vyspali, doporučuje lidová medicína na noc natřít postižené místo na pokožce vodkou nebo jablečným octem. Ocet se pro tyto účely ředí vodou v poměru jedna ku třem, vodka se pak ředí v poměru jedna ku jedné.
• Na spálenou pokožku rovněž dobře působí produkty z kysaného mléka. Ty pokožku zklidňují a změkčují a navíc působí na snížení vnímání bolesti. To však platí pouze pro produkty odtučněné! Na spálená místa na pokožce můžete bez problémů použít netučný jogurt nebo kefír; totiž proteiny, které obsahují, na povrchu pokožky udržují potřebnou vlhkost.
Opatření zaměřená na «ochlazení» pokožky musí být spojeno s přijímáním většího množství tekutin. Při opalování se totiž vysušuje nejen pokožka, nýbrž organismus jako celek. Z toho plyne, že pokud jste se při opalování na slunci nebo v soláriu «spálili», konzumujte více tekutin, abyste tak obnovili rovnováhu vody v organismu.
Co na tom záleží, kolik je mi let?
Čas nás dělá krásnějšími