Prach je všude přítomný. Proniká dokonce i do těch nejskrytějších koutů našich obydlí, proniká do prostorů pod pohovkami a koberce a např. polstrovaný nábytek jej přímo přitahují. V bytech přitahuje pozornost zejména v době slunečného počasí. Klademe si otázku, jak s tímto nepřítelem všech, kdo mají rádi čistotu, účinně bojovat.
Měli byste se smířit s tím, že úplně zbavit obydlí prachu prostě nelze. Významným pomocníkem v boji s ním nám jistě bude vysavač. Velice dobré jsou modely vysavačů se zabudovanými vodními filtry, které jsou schopny zachytit prakticky 100% prachu, jenž vsají. Ne všem z nás však vyhovuje to, že vždy po vysávání přístrojem tohoto typu je třeba použitou vodu vylít.
V boji s prachem pomáhá rovněž pravidelný úklid s použitím vlažné vody. Je dobré pečlivě vytírat podlahu pod postelemi, pod pohovkami a pod skříněmi. Tento úkon se doporučuje provádět alespoň jedenkrát v týdnu.
Z poliček, ze skříněk, z desek stolů a z dalších vodorovných ploch je třeba stírat prach vlhkým hadříkem. Mějte na paměti, že pouhým smetáním prachu se jej nezbavíte, nýbrž jej pouze přemístíte na jiné místo.
Prach velmi snadno přitahují knížky. Doporučuje se tedy uchovávat je v zasklených skříňkách. Čas od času je třeba knížky vysát s použitím úzké násadky na sací hadici vysavače a vytřít poličky, na kterých jsou umístěny, vytřít vlhkým hadříkem.
Mimochodem, při vytěsňování tohoto nepřítele z obydlí a při ochraně prostředků výpočetní techniky před ním mohou účinně pomoci antistatické prostředky.
Zajisté vám přijde vhod také informace, jak odstranit prach z domácích rostlin. Účinným způsobem je otírání listů navlhčenou houbičkou a jejich očištění měkkým štětečkem. Pokud listy rostlin prachu nezbavíme resp. se pokusíme zbavit je prachu nevhodným způsobem, je nebezpečí, že se prach na jejich listech bude vrstvit a to jim může vážně škodit.
Nikoliv bezvýznamnou součástí boje s prachem je časté větrání místností, i když platí, že při větrání se společně s čerstvým vzduchem dostanou do místnosti také neviditelné prachové částice. Proto se doporučuje větrat zejména po dešti a v době bezvětří.
Větrat je ale třeba nejen samotný byt, nýbrž také polštáře, matrace, prošívané deky, svrchní oděvy a měkké hračky. Tyto předměty je vhodné v létě vynášet na slunce a v zimě na mráz.
A co je třeba udělat s prachem v měkkém nábytku? Vyklepejte jej! Pokryjte vlhkým prostěradlem a vyklepejte. Mokrá látka prostěradla pohltí prachové částice, které se vám podaří vyklepat; tyto částice se nedostanou do vzduchu.
Alespoň jedenkrát za půl roku vyklepejte koberce, pokud je máte.
Prošívané deky a přikrývky je vhodné vyklepat jednou za měsíc.
Zredukujte na minimum všechno, co přitahuje nečistoty ze vzduchu, například umělé květiny nebo oděvy pověšené na židlích. V žádném případě nenechávejte v chodbě nevyčištěné boty.
Ti, kteří boji s prachem věnují obzvláště velkou pozornost, si pak mohou nechat v bytě nainstalovat čističku vzduchu. Použití takového zařízení však bude vskutku účinné pouze ve spojení s dalšími vhodnými opatřeními, jež byla výše popsána.
Jak vybrat závěsy tak, aby se hodily k interiéru místnosti?
Jak zútulnit kuchyň