Stává se vám někdy, že máte stěží překonatelnou touhu «zakousnout» něco sladkého? A zdá se, že váš boj s těmito «choutkami» žádný kloudný výsledek nepřinese? Právě pro vás máme tedy rady od profesionálních dietologů. A mimoto je vše mnohem jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát.
Přešly svátky spojené se zvýšenou konzumací sladkých potravin. A právě v tuto dobu se mnozí z nás setkávají se stavy, které lze stručně charakterizovat jako jakousi «kocovinu způsobenou konzumací sladkostí»; ty mohou mnohdy vyústit až v kompulzivní chování projevující se mj. tím, že čím větší kvantum sladkostí konzumujete, tím více po nich toužíte. Tyto stavy se mohou objevovat po různě dlouhou dobu: od několika málo dní až do několika týdnů! Je to znamení, že se u vás projevila «závislost na cukru», které je žádoucí se co nejrychleji zbavit.
Teď pozor! Poslední výsledky výzkumů ukazují, že pokud konzumujeme příliš velké množství cukru, může to urychlit proces stárnutí našeho organismu.
Existuje značné množství druhů tak zvaných «sezónních sladkostí», jejichž konzumace je spojena s jednotlivými ročními obdobími. Tak např. v létě si často kupujeme zmrzlinu, na podzim si čas od času upečeme jablečný závin, zimní období je již tradičně spojeno s vánočním cukrovím a také s čokoládovými ozdobami na vánoční stromek a ani v jarním období se bez sladkostí zcela neobejdeme — stačí připomenout sladké druhy pečiva konzumované v období velikonoc. Doba, kdy se uvedené sladkosti obvykle konzumují, je omezena; to však neznamená, že bychom se v období konzumace těchto tradičních sladkých druhů potravin měli přejídat. Odborníci doporučují jíst po malých porcích.
Pocit hladu nemá vždy klíčový význam. Patříte mezi ty, kteří dokáží «zlikvidovat» bonboniéru prakticky na posezení? Pak je žádoucí, abyste si mezi své prvořadé cíle zařadili to, že se tohoto zdraví škodlivého zlozvyku zbavíte. Začít lze tím, že budete vždy po 3-4 hodinách konzumovat vyváženou stravu. Porce si předem rozdělte a uschovejte je do jídelních krabic, aby u vás nevznikalo pokušení sníst něco «navíc». Mějte také na paměti, že se pocit hladu může velice snadno splést s pocitem žízně. Dřív než začnete konzumovat «tuhou» potravu, zamyslete se také nad tím, zda vlastně spíše nepotřebujete vypít sklenici vody. Instinkt, který vás zahání do kuchyně, abyste zde něco pojedli, může být ve skutečnosti způsoben jistou mírou dehydratace vašeho organismu a tudíž potřebou napít se. A pokud máte žízeň, je vhodné napít se čisté vody spíše než sodovky nebo šťávy.
Stává se to každému. Přijdete na narozeninovou oslavu a nedokážete se ubránit tomu, abyste tam snědli kousek dortu. Za takovýto krok si nemusíte klást vinu. Bude dobré, když posléze opět přejdete na svůj navyklý a správný způsob stravování. Je vhodné vybírat si potraviny bohaté na vlákniny jako je např. zelenina nebo ovoce. Pro získání bílkovin bychom měli doplnit do jídelníčku libové maso nebo ryby.
No a jak tedy nekonzumovat příliš mnoho sladkostí? Odpověď je jednoduchá — myslete pozitivně a svoji stravu mějte neustále pod kontrolou.
Proč se nám přese všechno úsilí nedaří zhubnout
Příprava na léto – potečou vám slzy smíchy