Zdalipak si uvědomujete, že kolem 70% veškerých informací při komunikaci s jinými lidmi získáme prostřednictvím jejich gest, póz, mimiky, tónu hlasu a tak podobně? Budete zcela jistě souhlasit, že ruce v zapřené v bok si spojujeme s projevem sebedůvěry, a ruce sepjaté za zády se zamyšlením a skromností. Některé pózy a gesta naznačují skromnost, jiná agresi, další pak otevřenost a podobně.
Zajímavé je, že vědci prokázali podíl určitých póz a gest na tom, že se cítíme jistější – prezentujeme jimi sílu své osobnosti. Což znamená, že řeč těla je dalším účinným způsobem, jak se dopracovat k sebedůvěře. Hovořit o důvěře v sebe samotného a sebejistých gestech pak lze, pokud:
Ve snaze cítit se sebejistě v jakékoliv situaci věnujete pozornost svému držení těla. Vzpřímená páteř oznamuje nejen to, že máte v pořádku páteřní obratle — je to i signál sebedůvěry. Správný postoj automaticky oznamuje vašemu okolí, že máte dostatek důvěry v sebe samotnou, a naopak — shrbená páteř a pokleslá ramena signalizují nedostatek sebedůvěry a případně i depresi.
Podle výsledků průzkumů pomáhají «silová gesta» lidem cítit se silnější nejen fyzicky, ale i psychicky, a současně znamenají, že se cítí i jistější. Co je míněno těmi «silovými gesty»? Jsou to gesta, která podvědomě přijímáme jako projevy síly a sebedůvěry. «Silová gesta» tak pomáhají lidem upevnit si sebedůvěru i bez jediného slova:
– pokud máte na výběr posuzovat nějaký problém vsedě nebo vestoje, učiňte tak «ve stoje», protože pozice «stojící» je silnější
– vestoje se snažte mít alespoň trochu roztažené nohy, nepřekřižujte je ani jednu k druhé netlačte
– stůjte rovně, nehrbte se ani se o nic neopírejte
– nezakládejte si ruce na hrudi ani si nekřižte nohy, když sedíte
– když sedíte u stolu, držte dlaně otevřené, nedávejte je pod stůl ani nezatínejte pěsti a také v nich nesvírejte žádné zbytečné předměty
– seďte se společníkem na stejné úrovni, nesedejte si do nižšího křesla, než jak sedí on, protože to citelně podrývá sebedůvěru.
Jeden ze způsobů, jak se propracovat k vlastní sebedůvěře v jakékoli situaci je strávit před důležitým jednáním několik minut v «silové» pozici (například s rukama v bok). Berte to jako nácvik rozvíjení sebedůvěry. Prostřednictvím «silových gest» tak můžeme nejen získávat větší sebedůvěru, ale usilovat i o zklidnění a lepší překonání stresu.
Šťastná žena aneb jak se šťastnou ženou stát
Jak se chová žena s nízkým sebevědomím?