Plíseň znamená nejen estetickou vadu zdí našeho obydlí, nýbrž ještě další a daleko závažnější problém — nepříjemný zápach a v mnohdy také vznik zdravotních problémů. Právě z tohoto důvodu je třeba se jí co nejrychleji zbavit.
Na trhu se nabízejí mnohé prostředky, které vám v boji s plísní mohou účinně pomoci, ovšem všechny jsou velice jedovaté. Proto vám nyní chceme nabídnout bezpečnější a daleko přirozenější prostředky, které budou vašimi účinnými pomocníky při likvidaci tohoto nežádoucího jevu vyskytujícího se v koupelnách, ale i v dalších místnostech.
Pokud je plísní napadena poměrně malá plocha, můžete se s ní vypořádat sami bez pomoci odborníků. Nabízíme vám několik výhodných tipů, nahrazujících nákladné prostředky.
První co musíte udělat, je nalézt pár latexových nebo gumových rukavic. Zakryjte ventilační otvory v místnosti, kde hodláte pracovat. Nebo je také možnost zapnout malý ventilátor a otevřít okno, čímž se plísňové spóry dostanou ven z místnosti.
Plochu napadenou plísní navlhčete mýdlovým roztokem a otřete tvrdým kartáčem. Veškeré materiály, které jste během této práce používali, po jejím skončení umístěte do odpadního pytle a ten pak pevně zavažte. Nyní je třeba na napadenou plochu aplikovat dezinfekční prostředek, který se dá koupit. Je bezpodmínečně nutné ošetřit tímto způsobem všechny plochy, které byly plísní napadeny. Právě tak se zbylé plísňové spóry zničí. Ošetřovanou plochu nakonec omyjte horkou vodou a nechte zcela vyschnout.
Nejúčinnějším pomocníkem v boji proti plísním je čajovníkový olej (hojně se k jeho označení používá anglický název «Tea Tree Oil»)
Je to silice, která je naprosto bezpečná jak pro lidi, tak také pro zvířata. Je pravda, že má silné aroma; tím se ovšem neznepokojujte; brzy se totiž vytratí. Tato silice má velice dobré fungicidní a baktericidní vlastnosti a navíc ničí všechny druhy plísní. Je tedy doporučení vhodné koupit malou láhev této silice a uchovávat ji doma. A jak budete v boji proti plísni postupovat? Vezměte jednu čajovou lžičku čajovníkového oleje a 1 čajovou lžičku vody (tj. v poměru 1:1), olej i vodu nalijte do rozprašovače, dobře protřepte a rozprašte pak na napadené plochy. Ocet je velice levný prostředek v boji proti plísním! Ocet lze označit jako netoxickou a bezpečnou alternativu chemických prostředků. Z nedávného výzkumu vyplynulo, že dokonce i 5% roztok octa dokáže zničit 99% bakterií a 80% virů. Vezměte rozprašovač a naplňte jej 5% roztokem octa.
Metody, které jsme vám v tomto článku představili, vám ovšem mohou pomoci jen v případě malých ložisek plísně. Pokud jsou ve vašem bytě zasaženy plísní větší plochy, jež se vytvořily během delšího období, pak je třeba v boji s plísní použít metody poněkud radikálnější.
Domácí prostředky, které nám umožní zbavit se mravenců, kteří se k nám nastěhovali
Dýchejte lépe: jak co nejlépe bojovat s prachem ve vaší domácnosti