Každý z nás rád přijímá komplimenty. Nicméně ve většině případů, když uslyšíme frázi «Dneska vypadáš skvěle!» často odpovíme «No jo, to je jen tím novým kostýmkem». Což znamená, že sice rádi přijímáme komplimenty, ale každý na ně neumí správně reagovat. Umění správně odpovědět na kompliment je stejně důležitá součást komunikace, jako umění pozdravit nebo se omluvit. Takže jak správně přijímat komplimenty?
Chybějící schopnost správně přijímat komplimenty může často souviset s nízkým sebevědomím a s nedostatkem sebedůvěry. Obdržet kompliment je velmi příjemné, ale ještě příjemnější je dokázat správně přijímat komplimenty tak, aby přitom nedošlo ke snižování vlastní důstojnosti a současně to nebudilo dojem nedůtklivého člověka.
«Vypadáš skvěle!» – zde mluvíme o komplimentech, které se týkají vzhledu. V takovémto případě není nikterak nutné konstatovat, že důvodem vašeho krásného vzhledu jsou nové šaty či skvělý makeup, který vás stál horentní částku. Proč vůbec nějak zdůvodňovat, že právě dnes vypadáte úžasně? Vždyť ve skutečnosti nikoho nezajímá důvod. A nikdo netouží odhalovat tajemství, která máte ostatně znát jenom vy. Prostě se usmějte a odpovězte «Díky». Vaše laskavá skromnost bude mít mnohem větší účinek, než nějaké chaotické vysvětlování.
«Díky tobě jsme uzavřeli výhodnou dohodu!» Při odpovědi na takovýto kompliment často hledáme výmluvu se slovy, že jsme nic až tak zvláštního neudělaly, že to byla přeci jen naše práce. V takovémto případě nadřízený i kolegové mohou začít přemýšlet o tom, zda si tedy vůbec tuto pochvalu zasloužíte. Takže přijímejte takové komplimenty s důstojnou vážností, protože jste evidentně odvedli výbornou práci. Případně uveďte, jak jste tohoto výsledku dosáhly, v čem spočívaly obtíže a jak jste se s nimi vyrovnaly. Rozhodně nestojí za to uchylovat se příliš často k výrazům jako «bylo to hrozné», «nemožné» a «obtížné».
«Jsi opravdu úžasný společník!» Při setkání s tímto bezesporu příjemným komplimentem se mnozí lidé prostě začnou topit ve víru emocí a následně převádějí důraz na druhého ve smyslu «to ne já — to ty». Ale proč? Taková reakce v podstatě budí dojem, že nedokážete ocenit své vlastní schopnosti. Nebo to může vypadat i tak, že prostě potřebujete, aby vám to ještě několikrát zopakovali a tak vám své hodnocení potvrdili. A to naopak vypadá nezdvořile. Zcela dostačující reakcí může být zářivý úsměv jakožto ocenění toho, že se vaše schopnost konverzace dočkala takové pochvaly. Vždyť to bylo něco, čeho jste si i tak vědoma…
Jak mít pod kontrolou sebe a své emoce
Zaměřte se na sebe. Ne na muže.