Máme sklony k tomu, že si vytváříme často i objemné zásoby potravin, Ovšem ne vždy přemýšlíme např. o tom, jak dlouho pak budeme doma skladovat např. jogurt nebo banány. To, co se nezkonzumuje, co se zkazí nebo u čeho uplyne doba upotřebitelnosti, putuje do odpadového kontejneru — a s tím ovšem jakoby «putovaly do kontejneru» také peníze, které jsme za nákup těchto potravin vydali. Jsou to ztráty vskutku zbytečné… Abychom jim dokázali zamezit, musíme vědět, jak co nejracionálněji uchovávat potraviny v lednici.
Především je třeba nastavit v lednici optimální teplotu. Měla by se pohybovat kolem 4 stupňů Celsia a nebo být nižší. Pro potraviny je nebezpečná taková teplota, při které se množí bakterie, což znamená teplota pohybující se mezi 5 a 60 stupni Celsia. Pokud potraviny necháme uložené při takovýchto teplotách, musíme počítat s tím, že budou znehodnoceny bakteriemi.
Teplotu v lednici je třeba pravidelně kontrolovat. Výše teploty v lednici se může měnit v závislosti na množství potravin zde uložených. Nezapomínejte tedy tuto teplotu sledovat v souvislosti s tím, jak do lednice přidáváte další potraviny nebo z ní potraviny vybíráte.
V lednici uchovávejte výhradně vychladlé potraviny. Některé potraviny je možné uchovávat na stole, ovšem v jistých případech je lépe uložit je do lednice. Např. arašídové máslo nebo sójovou omáčku lze uchovávat v kuchyňské skříni při pokojové teplotě, do té doby než se obaly, ve kterých jsou uloženy, otevřou. Poté je však třeba uložit je do lednice. Totéž platí o potravinách, jejichž základ představuje olej nebo ocet.
Do lednice patří také otevřené konzervy.
Dříve než se potraviny uloží do lednice, musí vychladnout. Zbytky jídel je třeba uchovávat v uzavřených nádobách, s víkem, ale i bez víka, ovšem pak musí být zabalené do plastové potravinářské fólie nebo do alobalu.
Rovněž maso a jídla z masa je třeba dříve, než budou uloženy do lednice, nechat vychladnout na pokojovou teplotu. Pokud se do lednice uloží maso ještě teplé, a to v uzavřené nádobě, potom se může vytvořit kondenzát a v důsledku toho se pak maso zkazí rychleji, než je to obvyklé.
Maso je třeba správně uchovávat. Maso tepelně upravené ke konzumaci je třeba sníst nebo nechat zmrazit během 5-7 dní. Pokud nemůžeme zkonzumovat všechno k jídlu upravené maso, potom je možné zbylé maso nechat zamrznout a rozmrazit je a zkonzumovat tehdy, když nebude momentálně k dispozici tolik potravin. Syrové maso je třeba uchovávat v lednici vždy, a to odděleně od masa upraveného ke konzumaci a od dalších produktů. Je třeba zabalit je — nepříliš těsně — do potravinářské fólie.
Vejce zakoupená v obchodě je třeba uchovávat v chladu.
Vejce, která jsme zakoupili v obchodě, nemusí být prvotřídní kvality a také nemusí být zcela čerstvá. Z tohoto důvodu je nutné je před konzumací uchovávat v lednici. Vejce kontrolujte vždy, jakmile je rozklepnete. Je dobré vejce, která hodláme použít na přípravu jídla, vždy nejprve rozklepnout do misky a pak teprve přidat k polotovaru připravovaného jídla.
Načatou zeleninu je rovněž dobré uchovávat v lednici. Pokud jde o listovou zeleninu, rajská jablka, různé rozkrojené kousky zeleniny nebo ovoce, je třeba uchovávat je v lednici. Aby potraviny tohoto druhu zůstaly co nejdéle čerstvé, je na místě je dobře umýt, dosucha vytřít a poté je uložit do hermeticky uzavřeného polyetylénového obalu společně s utěrkou nebo papírem, jejichž funkcí je zachytit zbytky vlhkosti z ukládaných kousků potravin. Takto zabalené potraviny je třeba uschovat do lednice.
Umění správně uchovávat potraviny
Jak vyrobit v domácích podmínkách živou vodu