Jaro klepe na dveře. Znamená to, že je načase uklidit zimní věci. Všem nám záleží na tom, aby po dobu, kdy budou teplé oblečení a zimní obuv uloženy, nedošlo ke zhoršení jejich kvality ani vzhledových vlastností. Je tedy dobré vědět, jak tyto věci uchovávat.
Dříve než po skončení chladného období zimní obuv uložíme, je třeba ji pečlivě zbavit všech nečistot, ošetřit ochranným krémem a provětrat. Odborníci také radí před uložením na dlouhou dobu obuv vydezinfikovat. Vnitřky bot je třeba vycpat např. zmačkaným papírem, boty zabalit do čistého papíru nebo do jiného vhodného obalu a uložit do krabice. Vysoké boty (kozačky) je lépe nebalit; vhodnější je uchovávat je zavěšené pomocí kolíčků, jinak se materiál, ze kterého jsou vyrobeny, může «polámat». Obuv není možné uchovávat na balkoně, v místě, kam dopadají sluneční paprsky. Obuv se tím může natolik poškodit, že se stává nepoužitelnou.
Oděvy z prachového peří je vhodné uchovávat pokud možno v nesloženém stavu — tím se zvýší jejich životnost. Pokud jsou tyto výrobky vlhké nebo mokré, nelze je v žádném případě uchovávat složené, a to ani po dobu několika dní. Peří je totiž organická hmota, která by za takovýchto okolností začala hnít.
Peřové oděvy je třeba prát po každé sezóně, kdy byly používány. Peří totiž absorbuje mastné složky, které se potem uvolňují z lidského těla, ztratí pak svůj objem a přestane plnit svoji přirozenou funkci. Zašpiněné oděvy vyrobené s použitím prachového peří je nejlépe nechat vyčistit ve specializované čistírně. Pokud jste se ovšem rozhodli vyprat takový oděv sami, mějte na paměti, že tento oděv může v důsledku nesprávného postupu při praní, sušení a při dalších postupech ztratit svůj původní vzhled a vlastnosti, které měl jako nový. Takový oděv je možné vyprat ručně i v pračce. Pokud takový oděv pereme v pračce, je vhodné zvolit režim jemného (ručního) praní. Peřový oděv je třeba co nejrychleji usušit. K tomu lze použít tepelný ventilátor nebo těleso ústředního topení. Nedoporučuje se sušit peřové oděvy přímo v pračce — materiál, ze kterého jsou vyrobeny, se tím poškozuje. Pokud se při prádle vytvoří chuchvalce z peří, je třeba je rukama rozmělnit a oděv dobře vyklepat.
Kožešinové čepice je třeba před uložením vycpat papírem, aby si po dobu uložení uchovaly svůj tvar. V žádném případě je neukládejte do balíků nebo do tašek. Tak může dojít ke zhoršení jejich kvality.
Vlněné oděvy se doporučuje prát ručně, přičemž používat speciální prostředky. Při ždímáni není vhodné je kroutit. Je třeba upravit je do správné formy a usušit při pokojové teplotě. Čepice, šály a rukavice je vhodné uchovávat na zvláštní polici složené do kartónových krabic (v horní části krabice je dobré vyříznout několik otvorů, aby uloženým součástem oblečení bylo umožněno «dýchání»). Nesmíme zapomenout ani na použití prostředků proti molům.
10 věcí, které bychom doma neměli mít
Otroci věcí: proč je vlastně tak těžké vyhodit nepotřebnou věc?