Jedná se o stav, který zdaleka nezávisí na počtu dětí. Náhle ztratíme veškerou energii a nic se nám nechce dělat. Psychologové označili tento jev jako syndrom emocionálního vyhoření. Může si v takovém případě matka sama pomoci? Pokud je člověk v takovémto duševním rozpoložení, snadno může dojít ke konfliktní situaci, které pak dlouhou dobu litujeme. Člověk za těchto situací má blízko k tomu, aby začal vykřikovat neslušná slova a nadávky. Celá věc pak může skončit pláčem a často i pohrdavým označením ze strany mužů: «hysterka». V horším případě se pak postižená může uchýlit tam, kde se bude cítit oproštěna od mnohého negativního, co ji dosud ztrpčovalo život. Následkem je pak fyzické onemocnění, alkoholismus nebo deprese. V časopisech se objevují moudré rady, jak si mají ženy uchovat a případně ještě posílit svoji energii: například návštěvou fitness centra, tím, že si koupí pro sebe něco, co je potěší nebo třeba že s přítelkyněmi zajdou na kávu. Situace ovšem může dojít i tak daleko, že se postižené ženě z nepochopitelných důvodů chce plakat nebo se ukrýt někam do kouta, což u jejího okolí může vyvolat úlek. Jeli situace již takto vyhrocena, potom výše uvedené rady nepomohou.
1. Je třeba věnovat dost času spaní
Spaní je na podobné stavy tím nejlepším lékem. Pokud se vaše situace stane naprosto nesnesitelnou, jděte si lehnout a spěte. Pokud má vaše dítě nastavený denní režim, potom se vám podaří odpočinout si jednak v těch denních dobách, kdy vás bezprostředně nepotřebuje a také v noci. A pokud nemůžete usnout, potom zalezte pod přikrývku, zavřete oči a sledujte svůj dech. Nádech-výdech, nádech-výdech — to je ten nejjednodušší způsob meditace. Během ní se automaticky uvolňují všechny svaly, snižuje se napětí a také se snižuje intenzita působení toho, co se vám jindy «honí hlavou». Je tak umožněn účinný odpočinek pro nervovou soustavu, a to i tehdy, když nespíte.
2. Ticho léčí…
Během dne běžně přicházíme do styku s hudbou, s filmy, s různými zprávami, katastrofami, haváriemi, ale i sociálními sítěmi, videozáznamy i dalšími, více či méně vzrušujícími podněty. Nabízí se otázka, proč se těmto vlivům vlastně vystavujeme. Copak máme strach z ticha? Stačí vzpomenout na jogíny, askety, nebo na poustevníky. Zejména právě v tichu dochází k jakémusi „novému nastartování“ lidského organismu. Pokud je vaše práce bezprostředně spjata s počítačem, doporučujeme vám, abyste jej během volných víkendových dní nepoužívali. Ve všedních dnech byste na počítači měli vykonávat jen ty nejdůležitější práce. A rozhodně byste neměli u počítače trávit svůj volný čas – nad nejrůznějšími počítačovými hrami apod. Během prvních tří dnů může nastat skutečný zlom. Týkalo by se to zejména těch, kteří bez toho, aby si prohlédli internetové novinky. My zde ale máme na mysli matku od rodiny, která má jen stěží možnost uvolnit se od napětí. A právě v tomto případě představuje nejúčinnější pomoc radikální změna.
3. Najděte „substituci zdrojů“
Pokud máte v hlavě nějaké myšlenky, které vás nenechají v klidu, snažte se vytěsnit je prostřednictvím nějaké činnosti. Můžete si psát záznamy, jakýsi deník, ve kterém svoje emocionální stavy popíšete. Pomoci může také např. vyřezávání ze dřeva, pletení, výroba ozdobných předmětů z korálků apod. To všechno vám pomůže se onoho nepříjemného vnitřního napětí alespoň částečně zbavit. Když budete plakat, ničit věci nebo se bez cíle procházet po ulicích, může vám to pomoci povolit napětí. Váš největší problém, totiž potřebu vymanit se z negativní situace, to ale nevyřeší. Domníváte se, že vám pomůže čaj, čokoláda nebo káva? Ano, pomůže vám to se trochu „vzpamatovat“, ovšem jen na krátkou dobu. Schopnost vašeho organismu dlouhodobě fungovat to však nepodpoří.
4. Příliš dlouho neklábosit
Když budete trávit dlouhý čas povídáním se svými kamarádkami či povedete dlouhé besedy «o ničem» někde u pískoviště – budete mít možná pocit, že jste zahnaly chmury z osamocení a nemožnosti komunikace. Při takových besedách proberete nejrůznější události u vašich blízkých či sousedů i mnoho dalšího. Přitom vám ale odejde značná část energie. A pak vám již nezbude energie na to, abyste se věnovaly svým dětem. Za takové situace, pokud za vámi děti přijdou s nějakými problémy, je možné že je odbudete slovy „nemám čas“ apod. Z toho důvodu by v době, určené pro váš oddech, dlouhé a „bezobsažné“ hovory měly být tabu. Existuje něco, co je pro mnohé ženy velice obtížné – totiž mlčení. Zkuste si zvyknout během různých hovorů odpovídat pouze tehdy, když je vaše účast na komunikaci nezbytná. Pro mnohé z nás žen toto není lehké, je to však jedna z cest k odpočinku. I tehdy, když výrazně cítíme potřebu vyjádřit svůj názor, bychom se měly přinutit k mlčení. A pokud ucítíte, že se vám energie vrací, je vhodné zajít do fitness, na jógu, na strečink, na masáž nebo na manikúru. Právě to podepře vaše sebevědomí, udělá vám radost a vy se vskutku budete cítit jako žena.
A jak se s únavou vyrovnáváte vy?
Dopis patnáctileté dceři
Co cítí dítě, na které se křičí