Každá z nás sní o hedvábných, lesklých vlasech. Dosáhnout jejich hustoty, lesku a pevnosti se snažíme pomocí rozličných mycích prostředků: šamponů, gelů, balzámů a kondicionérů. Uchylujeme se k babičkovským radám a metodám, pravidelně navštěvujeme kadeřnici.
Jenomže stejně jako pro celé tělo, také pro vlasy má veliký význam to, co jíme. Pro zdraví a zdárný růst vlasy vyžadují pravidelný přísun bílkovin, glukózy, vitamínů a minerálů. Při jejich nedostatku jsou obvykle právě vlasy jednou z prvních „obětí“. Jaké změny ve stravě jsou nezbytné, aby se nám vlasy odměnily a vypadaly nádherně? Seznamte se s deseti potravinami, které vlasy posílí a dodají jim viditelně zdravý vzhled.
Losos
Ryby obecně jsou pokládány za velmi zdravé. Lososa bychom mohli mezi nimi označit za krále. Jeho maso obsahuje velký podíl bílkovin, vitamínu D a mastných kyselin Omega 3. Všechny tři tyto složky mají bezprostřední vliv na sílu, celkové zdraví a růst vlasů. Asi tři procenta každého vlasu se skládá z mastných kyselin Omega 3, najdeme ji i v buněčných membránách pokožky hlavy, odpovědných za nezbytnou hydrataci vlasu.
Omega 3 můžete najít také v dalších druzích ryb – makrele, sledi, v některých druzích sardinek, v mase pstruha. Pokud ryby nejíte, prospěšné složky obsahuje také avokádo, dýňová semínka a vlašské ořechy.
Vlašské ořechy
Vlašské ořechy obsahují mastné kyseliny, stejně jako určité množství biotinu a vitamínu E chránícího vlasy před účinky slunce. Biotin, někdy také označovaný jako vitamín H, má velký význam pro hustotu vlasů. Jako bonus vám zaručí krásné, pevné, netřepící se nehty. Kromě celé dlouhé řady důležitých minerálů a vitamínů obsahuje vlašský ořech značné množství mědi. Má jí dokonce víc než většina potravin rostlinného původu a maso. Pro zdravý vzhled a lesk vlasů je měď neobyčejně významná, nenahraditelná je však pro tvorbu vlasového pigmentu; brání vlastně šedivění vlasů. Navíc mají vlašské ořechy značný podíl zinku, který bezprostředně ovlivňuje zdraví kůže a jejích derivátů – vlasů a nehtů.
Ústřice a dýňová semínka, játra a sýry…
Řada lidí má problémy s lupy. Pokud snad jejich vznik nezpůsobí používání nevhodných kosmetických přípravků, jde především o projev nedostatku zinku a vitamínu B. Zinek pomáhá udržovat funkci mazových žláz obklopujících vlasové folikuly. Pokud je jeho hladina nízká, pokožka se vysušuje a vznikají lupy. Ústřice jsou asi největším potravinovým zdrojem zinku. Protože však nejsou v našich krajích běžnou potravinou, podívejme se, jaké jiné potraviny nám mohou zinek dodat. Obecně platí, že organismus zinek lépe vstřebává ze živočišných potravin, kde nejvyšší obsah vykazují hovězí játra, vepřové a hovězí maso. Dobrým zdrojem však jsou i tvrdé sýry a vejce. Z rostlinných zdrojů jsou to především dýňová semínka, ovesné vločky, fazole, hrách a mrkev. Dost ho najdeme i ve špenátu.
Mrkev
Někdy až do omrzení opakované „Jezte mrkev, je zdravá“ nám možná kazilo v dětství náladu, ale když ona je to pravda. A pokud jde o užitek pro zdravé vlasy, platí to dvojnásob. Mrkev je nebohatším zdrojem betakarotenu. Ten se v organismu podílí na tvorbě vitamínu A nezbytného pro tvorbu a dělení buněk, včetně těch vlasových. Jeho nedostatek může způsobit suchost a lupovitost pokožky hlavy, vlasy budou splihlé, mdlé, bez lesku. Betakaroten je významným antioxidantem chránícím vlasy před negativním působením znečištěného životního prostředí nebo záření UV.
Pokud opravdu, ale opravdu nemáte v oblibě mrkev, doporučujeme další zdroje betakarotenu: meruňky, papáju, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolici, hrách, kapustu nebo řeřichu. Obsahuje ho každé žlutooranžové ovoce a tmavě zelená zelenina. Karotenoidy se rovněž vyskytují v potravinách živočišného původu, charakteristickou barvu například dodávají vaječnému žloutku a máslu.
Vejce
Vejce jsou vynikajícím zdrojem vitamínů A a D, o jejichž významu pro zdravé vlasy už jsme hovořili. Jako potravina bohatá na bílkoviny obsahují vejce rovněž síru. Dále železo, zinek a selen. Tyto prvky pomáhají vyživovat vlasové cibulky a okysličovat je. Brání tak padání vlasů. Vejce navíc podporují tvorbu keratinu, který zvyšuje pružnost a pevnost vlasů.
Špenát
Obsahuje karotenoidy včetně beta karotenu. Kromě vlasů tak prospívá také očím. Stejný užitek pro vlasy jako špenát přinášejí také brokolice a hlávkové zelí.
Čočka
Bílkoviny, železo, fosfor. To je jen část zdraví prospěšných látek obsažených v čočce. Podle odborníků může za nadměrné vypadávání vlasů a jejich špatný růst právě nedostatek železa.
Ovesné vločky
Oves pomáhá udržovat v organismu hormonální vyváženost. Dopřejete-li si občas misku ovesné kaše, budete mít vlasy méně křehké a navíc ztratí matný vzhled. Zkrátka omládnou.
Šípek, černý rybíz, papriky, citrusy… zkrátka: vitamín C
Sám o sobě jistě není potravinou, ale protože zdrojů je velké množství, uvedli jsme ho v přehledu potravin. Vitamín C je skvělým prostředkem proti lámavosti vlasů. Trpí-li vlasy roztřepenými konečky, je „céčko“ nejlepším lékem. Uvádět jeho zdroje snad ani nemá smysl, přesto však připomeňme černý rybíz, šípky, papriky, pomeranče, jahody, rajčata nebo brokolici.
Drůbež
Drůbeží maso jako skvělý zdroj bílkovin, zinku, železa a vitamínu B12 je pro správný růst a zdravý vzhled vlasů velmi vhodnou potravinou. Vlasy jsou tvořeny především bílkovinami, proto potraviny, jejichž základem jsou převážně bílkoviny, jsou pro vlasy bohatým výživovým zdrojem.
Na závěr připomeňme, že vlasům nesvědčí typická strava tzv. fast foodů, častá konzumace sladkostí, alkoholu nebo kávy.
Když se nebudete rozmazlovat sama, neudělá to nikdo!
5 návyků hezké ženy – pro krásu a zdraví