Nejspíše drtivá většina žen bude souhlasit s tím, že není nic příjemnějšího, než když se vrátí večer domů a zbaví se podprsenky. Je to tak příjemné ji sundat a obléci si něco volného…
První patenty na podprsenku pocházejí z konce 19. století – v roce 1893 si jistá Američanka s českým jménem Marie Tucek dala patentovat „breast supporter“ (volně přeloženo „podpora prsou“). Před jedenácti lety však výzkum na rakouském zámku Lengberg vedl k objevu čtyř kusů podprsenek pocházejících z druhé poloviny patnáctého století – dvě prý vypadaly úplně jako ty dnešní. V moderní době se podprsenka stala neodmyslitelnou součástí spodního prádla. V sedmdesátých letech minulého století vypukla móda chození “bez“. Podprsenky se však zase vrátily. Mají své zastánce i odpůrce. My vám o nich také něco povíme.
Několik argumentů ve prospěch tvrzení, že přestat nosit podprsenku je dobrý nápad.
Podprsenka nechrání prsa před ochablostí a povislostí.
Možná se stejně jako mnoho žen domníváte, že pokud budete podprsenku nosit, nebudete mít prsa tak ochablá jako ženy, které chodí bez podprsenky. To je však omyl. Právě nošení podprsenky vede k ochabování tkáně prsů. A s věkem jejich ochablost narůstá. Podle profesora Gorana Samsioe ze švédské university v Lundu běžný každodenní pohyb prsu v něm stimuluje vznik přirozené elastické tkáně, která pak umožňuje lépe nést jeho hmotnost. Prsa jsou pevnější, nejsou tolik povislá a směřují více dopředu. Nošení těsné podprsenky tedy omezuje přirozený pohyb, který ovlivňuje růst a pevnost prsou. Ženy mezi osmnácti a pětadvaceti lety by podle Samsioe podprsenky neměly nosit vůbec, nebo alespoň ne příliš často, protože jejich prsa se stále ještě vyvíjejí a podprsenka jejich přirozený vývoj omezuje .
Neexistuje žádný důkaz, že nošení podprsenky je přínosem pro zdraví anebo že zlepšuje stav prsou. Nenošení podprsenky naopak zlepšuje kupříkladu krevní oběh.
Je evidentní, že když sundáme podprsenku, zbavíme se tím obtahujícího pásu kolem hrudníku, který brání normálnímu proudění krve. Že je řádně proudící krev pro zdraví (a krásu rovněž) zásadně důležitá, není jistě třeba zdůrazňovat. Zlepšuje celkový stav kardiovaskulárního systému, pokožka je lépe prokrvená, má lepší barvu a je pružná a pevná.
Dlouhodobé nošení podprsenky nesvědčí ani kůži, může dráždit především jemnou pokožku bradavek, které jsou pak extrémně citlivé na dotek a bolí. Pokožka pod podprsenkou méně větrá, je nasáklá potem a přitom je v celodenním kontaktu s kůží. Vznikají různé vyrážky a nepříjemné svědění pod prsy.
Budete se cítit daleko líp.
Večer, když si tuto stísňující část oděvu sundáte, zmocní se vás osvobozující pocit uvolnění. Proč ho tedy nemít pořád a nezříci se definitivně něčeho, co nám způsobuje trápení a problémy? A že těch, které může podprsenka způsobit, není zrovna málo. Ještě jsme totiž s jejich výčtem neskončili.
Proti jejímu nošení mají své výhrady i vědci. Už v roce 1995 vydal lékařský antropolog Sydney Ross Singer ve spolupráci se svou manželkou Somou Grismaijerovou knihu „Dressed to Kill“ (česky „Móda si to žádá“, Triton, 2014). Kniha shrnuje výsledky jejich studie zaměřené na souvislost mezi rakovinou prsu a nošením tohoto kusu prádla. V letech l991-93 hovořili manželé s více než 4700 americkými ženami. Došli k závěru, že těsná podprsenka omezuje volný průtok lymfy v oblasti prsou. Samočištění těla je tak výrazně omezeno. V prsou se mohou hromadit karcinogenní látky. To může v konečném důsledku vést k rakovině. V této souvislosti rovnou dodejme, že podle aktuálních průzkumů nosí až 80 procent žen podprsenku nesprávné velikosti – příliš malou. Do kůže zaříznutá ramínka dráždí trapézové svaly, krční páteř tento tlak podvědomě vyrovnává, je přetížena a tuhne. Následují bolesti hlavy, migrény a další zdravotní komplikace.
Americký lékař, homeopat Robin Murphy uvádí, že nošení podprsenky krom jiného mírně zvyšuje teplotu prsní tkáně a snižuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu. To způsobuje problémy s usínáním a neklidný spánek. Navíc melatonin také povzbuzuje činnost imunitního systému. A to některé ženy v podprsence dokonce spí! Podle Murphyho se u osmdesáti procent žen na vzniku rakoviny prsu podílejí jiné než notoricky známé rizikové faktory typu kouření – a mezi nimi uvádí nošení podprsenky.
Pokud vám vadí představa, jak by vaše prsa vypadala bez podprsenky, zkuste nosit podprsenku bez kostic, sportovního typu, nebo oblečení se všitým topem – tak zvanou lambadou.
Pravidelné nošení podprsenky je pochopitelné, má-li žena velká prsa, prsy jsou těžké a bez opory by jí jejich váha způsobovala bolesti v zádech, stejně jako každý prudký pohyb nebo rychlá chůze. V takovém případě je však třeba dbát na dobrý výběr, nosit podprsenky se širokými ramínky a umožnit správnou velikostí košíčků a délky ramínek co nejpřirozenější polohu prsou.
Nenošení podprasenky má i další výhodu. Usnadňuje samovyšetření prsou, které tolik doporučují lékaři v rámci prevence rakoviny prsu. Jestliže máte poprsí celý den ukryté v podprsence, těžko můžete samovyšetření provádět. Večer na ně často v návalu domácích povinností nepomyslíte, nebo jste docela jednoduše už příliš unavená. Pokud budete mít prsa po celý den volná, můžete na samovyšetření najít čas i během dne.
A/N/A
Léčivá pohádka o křivdě a odpuštění
Čas nás dělá krásnějšími