Marianna Polonsky je americká astroložka, která pojmenovala 7 etap v životě rodiny: od vzájemných sympatií až k lásce, kterou je možné získat pouze prostřednictvím přátelství a vzájemné služby. S jejím tvrzením mnozí souhlasí, avšak jiní mají vůči němu námitky.
Jak je zřejmé, skládá se život v manželství ze 7 etap. Pokud by současní lidé o těchto sedmi etapách věděli a respektovali je, bylo by zhruba o 80 % méně rozvodů.
1 etapa — zamilovanost
Sladká, romantická etapa… Všechno se zdá být nádherné, žádné nedostatky u partnera nejsou patrné. Zdá se, že je partner ten nej..nej..nej!!!! Takřka svatý. Tímto obdobím procházejí prakticky všichni, kteří se někdy zamilovali.
2 etapa — během ní si oba partneři na sebe navzájem zvykají
Po nějaké době si zvyknete na to, že ten „svatý“ je vedle vás. Jeho přítomnost vás již tolik nevzrušuje, už nejste jeden druhým tolik nadšeni jako dříve a na spoustu věcí se dokážete dívat realističtěji.
3 etapa — hašteření
Toto období je nezbytné k tomu, aby se do vašeho vztahu vrátila svěžest i lehkost, jež mu byla kdysi vlastní. Velký počet rozvodů, k nimž dochází, spadá právě do tohoto období. Nyní jakoby vycházelo najevo, že váš partner vůbec není svatý, nýbrž že to je „obyčejný darebák“, který se po určitou dobu přetvařoval; jsou zřejmé jeho nedostatky. Ty měl ovšem i dříve, jenže v důsledku fyziologického stavu, působení hormonů a jiných faktorů jsme je prostě nevnímali. Nyní jsou nám tyto negativní vlastnosti zřejmé. Smutné na tom je, že v souvislosti s tím mnohdy přestáváme vnímat partnerovy pozitivní vlastnosti. Když vidíme Slunce, tak nemůžeme vidět Měsíc.
Chodí však mezi námi také lidé patřící do kategorie moudrých. A ti přes toto všechno z nějakých „nepochopitelných“ důvodů dokáží přejít ke 4. etapě. A to lze označit jako významný životní krok.
4 etapa — tolerance
Každý to bere jinak. Někdo vychází z toho, že když jsou děti, pak je nutné i leccos partnerovi tolerovat, jiní to ovšem vnímají tak, že s jinými partnery by mohlo být třeba lépe… Díky této etapě probíhají určité specifické procesy: pokud vydržíme po určitou dobu (tato etapa může trvat i několik let) snášet bolest a nepříjemné situace, dostáváme se na jakousi vyšší úroveň. Všechno, co jsme do jisté doby prožili, nám poté přinese naprosto nový pocit, přesvědčení a také pochopení skutečnosti, že existuje něco vyššího než je pouhé uspokojení, něco dokonce příjemnějšího.
5 etapa — člověk zažívá pozitiva, jež přináší vzájemná služba
Ten, kdo přešel na tuto úroveň, si již při budování vztahu neklade otázku typu „Co já od tebe vlastně dostanu?“ Získává totiž uspokojení již z toho, že buduje vztah na určité úrovni. Položí si pak jinou otázku, totiž: „Jak ti mohu být užitečný?“ Pokud si v této etapě lidé začnou sloužit navzájem, otevírají se obrovské možnosti pro jejich účinnou a také příjemnou spolupráci.
Pátá etapa přechází do přátelství – tedy 6. etapy.
Teprve během 7. etapy se dosáhne toho, po čem vlastně toužíme, a cо vstupem do manželství v podstatě sledujeme. Během 7. etapy přichází prostřednictvím vzájemné služby. Znamená to, že vstupujeme do manželských svazků, abychom sloužili.
Procházíme etapou přátelství a posléze etapou lásky. Hodně času nám zabere romantické období, dále období, kdy si na sebe navzájem zvykáme, kdy se mezi námi objevují jisté neshody, kdy se učíme vzájemné toleranci. Mnohé vztahy se nedostanou dále než k této etapě. Platí však, že moudří lidé šetří silami a začínají si navzájem sloužit s láskou; u takovýchto manželských vztahů neexistuje živná půda pro neshody či jiné negativní jevy. Podstatou vzájemné služby je totiž nezištnost.
А jaký názor máte na celou věc vy? Jaká by podle vás měla být opravdová rodina?
Podle Marianny Polonsky
10 tajemství ženy, kterou muži neopouštějí
Proč šťastné dvojice nevykládají o svém vztahu na sociálních sítích