Mnozí lidé zastávají názor, že šedá barva v interiéru působí «smutně» a nevýrazně. Není tomu tak docela. Použitím šedé barvy totiž lze v interiéru navodit atmosféru vytříbenosti a elegance. V některých případech může být výsledek takovéto kombinace dokonce i velice zajímavý.
A v čem spočívá ono kouzlo šedé barvy?
Šedá barva totiž dokáže naplnit interiér atmosférou klidu a stability. Pobývání v interiéru, kde se tato barva vyskytuje, představuje účinnou antistresovou terapií pro ty, kdo žijí v dnešním uspěchaném světě. Tento vliv šedé barvy na psychiku se ještě posiluje, pokud je použita ve spojení s bílou či s jinými neutrálními barvami.
Kromě toho může dominující šedá barva představovat velice hezké pozadí pro použití nějaké výraznější barvy, například červené. V takovém případě je nesmírně důležité vybrat správný odstín šedé barvy tak, aby v daném interiéru byl ostatním barvám ponechán «dostatek prostoru». Použití šedé barvy může «přitlumit» poněkud nepřirozený charakter některé z použitých barev. Do vybrané zářivější barvy lze přimíchat trochu šedi. Výrazná barva tak bude klidnější a bude navozovat pocit pohody a harmonie, což je právě pro interiér obydlí nesmírně důležité.
Pokud budete vycházet z klasické šedé barvy, kterou budete považovat za základ, potom budete disponovat celou řadou variant pro vytvoření lehkého a elegantního designu pro interiér.
Šedá barva je tradičně vnímána jako barva «industriální». Připomíná totiž např. kov nebo betonové konstrukce. Místnost s designem koncipovaným v tónech šedi se proto neobejde bez vhodných dekorativních prvků. Dejme tomu, že se jakýmsi «centrem» obydlí stane šedý divan umístěný v obývacím pokoji, na kterém leží polštáře v různých barvách a mohou mít také různé vzory: květinový, pruhovaný, kostkovaný apod. Na podlaze může ležet koberec v přírodní teplé barvě s dlouhým vlasem. Používání textilních prvků je významné zejména u ložnic a u dětských pokojů. K nejvýznamnějším z nich patří měkké plédy a ložní prádlo v jemných barvách. Do koupelny, kde se vyskytují prvky v šedé barvě, se jako barevný doplněk velice dobře hodí např. ručníky ve výraznějších barvách. Pro prvky představující barevné akcenty obecně v interiérech se šedými odstíny se hodí např. výrazná barva růží, lilií, nebo orchidejí. K takovému interiéru se pak dobře hodí osvětlení «měkké» barvy, díky kterému dostanou jednotlivé prvky interiéru zajímavý lesk a začnou «hrát» novými barevnými odstíny. A toto osvětlení může mít nejrůznější podobu: mohou to být bodová svítidla, «bohaté» kované lustry vyznačující se značným počtem dekorativních křišťálových prvků a další.
Šedá barva může interiér vašeho domova proměnit v útulný a teplý «mikrosvět» a může mu dodat i jakýsi «švih», ať již v podobě «klasického» lesklého vzhledu či avantgardního stylu «high-tech.
Jarní interiér aneb vpouštíme slunce do domu
Jak barva zdí v bytě působí na zdraví