My všichni dobře víme, že člověk v průměru třetinu svého života tráví ve spánku. Ten nemá pro lidský organismus význam o nic menší, než například potrava, voda apod. Zdraví člověka i jeho duševní rovnováha jsou v neposlední řadě závislé na tom jak dobře se člověk vyspal. Na druhé straně ovšem kvalita spánku často závisí i na takové zdánlivě bezvýznamné okolnosti jakou je čistota ložního prádla. Přikrývky, matrace i polštáře se špiní dosti rychle. Vzhledem k tomu, že jejich čištění je problematické, je nasnadě, že je výhodné používat prostěradla, povlaky na polštáře i na přikrývky a obaly na matrace – ty je možné snadno svléci a nahradit je za jiné. Tento úkon se ovšem má provádět včas; k tomu je třeba vědět, jak často je vhodné ložní prádlo měnit.
Prach, který se na ložním prádle nahromadil, může obsahovat bakterie, plísňové sporým viry i další škodlivé mikroorganismy. Pokud člověk tyto bakterie neustále vdechuje, mohou se u něho objevit různé alergie, může mít problémy s dýcháním, může dojít k podráždění sliznic a inhibici imunitního systému, což pro lidský organismus rozhodně neznamená nic pozitivního.
Abychom se vyhnuli takovýmto negativním následkům a uchovali si zdraví, je třeba ložní prádlo neustále měnit – jedenkrát týdně. Toto má mimořádný význam v létě, v době vysokých teplot. V zimě to není tolik důležité; je možné intervaly mezi výměnami ložního prádla prodloužit na dva týdny.
Roční období samozřejmě není jediným faktorem, který má na vhodnou frekvenci výměny ložního prádla vliv. Pokud se ložní prádlo velmi silně špiní a pokud jsme si zvykli je měnit podle určitého harmonogramu – např. po 3, 5, 7, 8 nebo 9 dnech, je přirozeně dobré, když tento „řád“ budeme neustále dodržovat. Důležité ovšem je, aby se i v tom „nejkrajnějším“ případě prádlo vyměňovalo nejméně po dvou týdnech; tyto časové intervaly by v žádném případě neměly být delší.
Mimochodem, povlakům na polštáře by měla být věnována zvýšená pozornost; pokud se někomu silněji špiní vlasy, potom by si měl povlak na polštář měnit ještě častěji. Dále například pokud někdo trpí infekčním onemocněním nebo má zvýšenou teplotu, potom je časté praní ložního prádla nutností. V některých případech má dokonce smysl každý den. A zejména je nutné ložní prádlo vyměnit poté, co se člověk postižený infekční chorobou uzdravil.
Ne vždy platí, že včasná výměna ložního prádla představuje 100% ochranu před všemi druhy zašpinění. Mezi nejvýznamnější faktory zde patří také správné praní a žehlení prádla. Zejména je třeba, aby voda na praní prádla měla vhodnou teplotu; ta by neměla být nižší než 50°C. Praní v takto horké vodě pomůže zničit všechna klíšťata i bakterie. А v případě, že to složení tkaniny, ze které je ložní prádlo vyrobeno, umožňuje, je vhodné také použít bělicí prostředek – i ten se považuje za účinného pomocníka v boji s bakteriemi, a to i v případě, že se pere v nepříliš teplé vodě.
Žaluzie nebo závěsy – máme nesnadný výběr
10 věcí, které bychom doma neměli mít