Umění správně uchovávat potraviny pomůže nejen šetřit peníze, ale také uchovat zdraví vaší rodiny. Nestačí jen vyhazovat prošlé potraviny, značnou pozornost je třeba věnovat i správnému uchovávání potravin určených ke konzumaci!
Spotřeba podle pořadí. Tento princip nachází široké uplatnění mj. v podnicích společného stravování. Díky němu se stále používají čerstvé potraviny, bez ohledu na to, na kterém místě jsou uchovávány. V podmínkách domácností to znamená, že potraviny v konzervách, porcované a další potraviny, které se příliš rychle nekazí a tudíž nejsou určeny k rychlé spotřebě, je třeba datovat podle dne, kdy byly zakoupeny. Díky tomu se budou dříve spotřebovávat ty potraviny, které byly koupeny dříve.
V kuchyňských skříních, v lednici a na poličkách s potravinami musí být takový pořádek, abyste měli přehled o tom, kde je co uloženo a jak je co “staré”. Pokud jste např. otevřeli tři konzervy s paštikou, je pravděpodobné, že obsah dvou z nich se znehodnotí dříve, než jej stačíte spotřebovat.
Potraviny, které musí dozrát, ponechte na stole. Konkrétně se to týká třeba ovoce, které dosud nedozrálo. Můžete je uložit jednotlivě nebo např. v otevřeném polyetylénovém obalu. Poté, co ovoce konečně dozrálo, je třeba uložit je do lednice; prodlouží se tím doba jeho upotřebitelnosti.
Z banánů se uvolňuje etylén, který urychluje proces dozrávání ostatních druhů ovoce. Můžete této vlastnosti banánů tudíž využít a uchovávat je v jednom balíku společně s ostatními druhy ovoce, které ještě nedozrály. Tento systém velice dobře funguje také v případě avokáda.
Nikdy nenechávejte na stole ovoce uzavřené v hermetických obalech, v takovém případě se ovoce poměrně rychle kazí. Pozorně sledujte, zda se na ovoci neobjevilo něco, co by nasvědčovalo tomu, že se kazí. Zkažených kousků se rychle zbavte, abyste zamezili znehodnocení i ostatních kousků.
Rýži a další «zrnkové» potraviny musí být uchovávány v hermeticky uzavřených obalech. Rýži, ovesné vločky, pohanku a další suché obiloviny je třeba uchovávat v kuchyňské skříni hermeticky uzavřené. Skleněné nádoby, plastové kontejnery a jiné nádoby s víky se velice dobře hodí pro uchovávání sypkých potravin v potravinové skříni nebo na stole.
Brambory, kořenovou zeleninu apod. je třeba uchovávat v papírových sáčcích. К uchovávání plodin, které vyrostly «pod zemí» není lednička zapotřebí. Brambory, cibuli a česnek je dobré uchovávat na tmavém a suchém místě, avšak nikoliv v ledničce. Lepším řešením budou volné papírové obaly.
Čerstvý chléb uchovávejte na stole v papírovém obalu. Čerstvě upečený chléb s křupavou kůrkou je nejlépe uchovávat na stole v papírovém obalu., aby se uchoval čerstvý co nejdéle. Takto se uchová čerstvý po dobu 3-5 dní, v chladničce pak vydrží po dobu 7-14 dní.
Jak správně vybrat barvu závěsů?
Jak barva zdí v bytě působí na zdraví